
Орбан обвини Европейския съюз в „диктатура“
- ЕС
- Текст:

Тя е създадена през 1991 г. от централноевропейските държави Полша, Чехия, Словакия и Унгария, които подписаха съвместна декларация за стремежа си към интеграция в европейските структури.
И четирите държави вече са членове на ЕС, но форматът на групата остава. Този път нейните участници се срещнаха в Катовице, Полша, а унгарският премиер Виктор Орбан има много претенции към Брюксел.
„Не можем да се съгласим с това, което другите държави-членки на ЕС ни казват как трябва да отглеждаме унгарските деца. Това е грешно. Някой разбира погрешно ситуацията в ЕС. Не можем да се съгласим, че която и да е държава в ЕС ни казва, че трябва да поставим една от страните на Вишеградската група на колене. Тази диктатура трябва да бъде спряна“, това заяви Орбан, поемайки председателството, съобщи Euronews.
Поредният му конфликт с ЕС е свързан с приемането на противоречив законопроект, забраняващ споменаването на проблемите на ЛГБТ общността в училищата. Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен осъди закона като „неевропейски“. Тя бе подкрепена от повечето държави-членки на ЕС.
По-рано Орбан беше критикуван за необоснованото разширяване на пълномощията, за които се твърди, че са въведени във връзка с епидемията, но за неопределен период. В тази връзка в страната са забранени предсрочните избори и се въвежда наказателно преследване за разпространение на информация за коронавируса, която властите считат за невярна.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
