
Българското участие в екипа на Илон Мъск
- Важно от "Общество"
- Източник: nova.bg
- Автор:

Трима българи са участвали в успешното изстрелване на ракетата „Дракон“ в космоса.
През годините за проекта SpaceX са работили няколко български учени. Кико Дончев е българинът с най-отговорна задача в мисията. Той е директор на наземните операции за изстрелване на капсулата „Дракон“ и работи за компанията на Мъск вече 10 години. Той е в сърцето на мисията - контролната зала, където на оперативно ниво контролира работата на десетки звена. За това и приносът му ще остане част от историята.
25-годишният Орлин Велев вече три години работи върху структурната стабилност на корабите на SpaceX. Доктор е по компютърни науки и младши структурен инженер. Започва да работи във фабриката на SpaceX в Лос Анджелис, където среща друг българин, който се оказва негов началник.
Първата българка, която става част от компанията на Мъск, е д-р Маргарита Маринова, тя отговаря за разработката на двигателните системи на ракетите в SpaceX. Научната й кариера е отдадена на колонизацията на Марс. Мечтата й е да се изгради инфраструктура, която да ни позволи да ходим до Марс.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цените на петрола се повишават с 1%

На добър час през новата учебна 2025/2026 година!

Русия избягва санкциите чрез бартерни сделки

Тръмп си намери оправдание да отлага очакваните санкции срещу Русия (обзор)

OpenAI изиска чатовете на майката на децата на Мъск и негови приближени лица

Аптеките в Германия се сблъскват с липса на медикаменти

Япония е рекордьор по столетници

Анонимна класация ще отличи „най-тъпото” използване на изкуствен интелект
