
ТАЙНИТЕ – търг за нещата, които никога няма да узнаем в изкуството
- Култура
- Източник: 5new.org
- Автор:

Светът на изкуството се развива главозамайващо бързо. Подобно на скоростното влакче, на което се возим всички ние от Посвещението насам, и в изкуството промените се случват с едно мигване на окото. За разлика от класическото, изкуството днес интерпретира живота по свои собствени правила. Придава му нов оттенък и перспектива. Все пак някои неща се запазват и не се променят. По какво обаче се различават класическата живопис от съвременната, дигиталната от аналоговата фотография, каква е разликата между скулптурата и арт обекта, какви са новите постижения в графиката и старите печатарски техники, какво вълнува днес душата на твореца? Всички тези въпроси провокираха новата колекция за месечния търг на 5new – Тайните!
В нея могат да бъдат видени както художествени произведения с много цвят и заряд, така и критически поглед към социално наболели проблеми, каквито са екологията, политическото статукво, отчуждеността, презастрояването и други. Новите 25 творби крият много тайни в себе си. Те са съвременен разказ на историята на изкуството – адаптирана, така че да пасне на нашия контекст. В селекцията има фотография, графика, живопис, а и този път смело приветствахме и арт обектите, с които да отворим и да покажем новия облик на този съвременен прочит към художествената творба.
Платформата 5new беше създадена с условието, че ще направи изкуството достъпно за всеки, че ще позволи на млади и изгряващи звезди да се срещнат в конкурентна среда с професионалистите, които много често са и техни учители, наставници, ментори. Поставянето върху една плоскост на равни начала на младите и изявените артисти е същински будилник за всеки, който се интересува от изкуството. Творчеството без емоция е само технически трик, който рядко може да спечели публиката. Водени от тази максима, ние подбрахме 25 творби, които съдържат в себе си специално отношение към средата, живота и другия. Поканихме Калина Христова, Илияна Кънчева, Мартин Пенев, Емилия Емилова и Пламен Маджаров.
Първото име е добре известно вече на българската публика. С множество самостоятелни изложби, лични и професионални постижения и с чудесна академична кариера – Калина Христова подбра за търга парченца от сърцето си. Няма как да не се влюбим в картините ѝ от пръв поглед, защото през играта на тонове, цвят и техника те разкриват малко по малко от своята загадъчна природа. Това са творби, които трябва да подредим близо до нас, да ги наблюдаваме и изучаваме внимателно дълго време и точно когато сме сигурни, че сме ги разгадали, те ще ни поставят нови гатанки. Това са творби, от които учим.
Мартин Пенев и Илияна Кънчева, с колекцията си от награди и резиденциите, в които са участвали, са все по-уверено налагащи се автори в един нов, различен и много динамичен свят на изкуството. И двамата имат завиден международен опит и поглед за това какво се случва отвъд границите на България. Техните произведения можем да определим дори като провокативни, но с ясно посочена тенденция за това какво всъщност е съвременно изкуство и каква е неговата задача. В тях виждаме как през новите форми може да опознаем света по друг начин – ексцентричен, лъскав (по високите етажи и сред скулптурите на Джеф Кунс), скандален, плюшен, критичен, необуздан, притиснат, подчертано несправедлив и най-вече противоречив.
Последните двама от списъка – Емилия Емилова и Пламен Маджаров, са все още млади, тепърва изграждащи се имена, възпитаници на Националната художествена академия, които не се поколебаха и за миг да покажат едни от най-ценните си творби и смело да застанат „Рамо до рамо“ (с леко намигване към емблематичния Марсел Дюшан) до сериозната конкуренция, в която ги поставихме. Този борбен дух е и ясната препратка за бунт в творбите на Емилия Емилова срещу „изкуството за удоволствие и наслада“.
От най-емблематичния образ на добродушност и миловидност, каквото е плюшеното мече, до (вероятно) най-скъпата плажна кърпа по Българското Черноморие и със скрито послание никога да не забравяме кое е най-важното, през отблъскващата действителност, която също заслужава да бъде видяна от изкуството – всичко това прави новия търг актуален и навременен. Въпросите за притеснителното, грозното, разкривеното, трагичното и осмиващото в изкуството са едни от най-дълбоките скрити тайни, които са вълнували художниците в миналото, правят го и до днес. Ето че и вие вече сте просветени в тях. Дали ще можете да ги запазите в тайна, или ще побързате да ги разкажете и на другите?
Селекцията за месец май на тема Тайните е отворена за продажба до 6 юни.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
