
Македония временно се отказа от инвестиции в АЕЦ „Белене"
- Енергетика
- Автор:

Република Северна Македония временно се отказва от намеренията си да инвестира в българската АЕЦ „Белене", съобщи изпълнителният директор на акционерното дружество АД ЕСМ Васко Ковачевски пред държавната агенция МИА. Инвестициите ще бъдат пренасочени към гръцката газова електроцентрала в Александруполис, съобщава BGNES.
Ковачевски обяснява решението с аргумента, че гръцката електроцентрала има по-добри перспективи да бъде реализирана по-скоро от българския проект за атомна електроцентрала.
„От българска страна досега няколко пъти имаше закъснения и отлагания за „Белене", няма никакви изгледи за старт на тази електроцентрала и затова се фокусираме върху други проекти, по-специално комбинираната газова централа в индустриалната зона в Александрополис, Гърция, която считаме за по-обещаваща и с повече шансове да бъде реализирана в разумен срок. За нас е важно да осигурим надеждно снабдяване с енергия от множество източници и да подобрим работата на нашата компания. И, разбира се, това да се случи в обозримо бъдеще", каза Ковачевски.
Вече са сформирани работни групи, които да координират въпроса за бъдещата държавна инвестиция. Електроцентралата в Гърция ще има инсталирана мощност до 800 мегавата, в която Северна Македония чрез своята електрическа компания ще има 25% собственост.
През август 2019 г. ЕСМ, следвайки инструкции на правителството, изпрати писмо до България с намерение да инвестира в „Белене". Тя oбмиcляше пpидoбивaнe нa минopитapeн дял в бъдeщaтa ĸoмпaния и дaдe зaявĸa, чe щe зaĸyпи 10% oт пpoизвeждaнaтa eлeĸтpичecĸa eнepгия oт бъдещата aтoмнa цeнтpaлa. Решението да се откаже от намеренията си идва и в момент, когато двустранните отношения с България се влошиха сериозно заради ветото, което нашите власти наложиха на преговорите с Република Северна Македония за членство в ЕС.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Безработицата в еврозоната през май неочаквано нарасна

Някои детайли от „сватбата на века”

ЕС скложи край на безмитния селскостопански внос от Украйна

Японски учени разработиха кръв, съвместима с всички кръвни групи

Дуелът Мъск - Тръмп с нова схватка

В Китай се проведе първият в страната турнир по футбол между хуманоидни роботи

Първият в историята спътник за производство на чипове в космоса беше изведен в орбита

Австралия възнамерява да постигне от САЩ пълна отмяна на търговските мита
