
Фестивалът "Варненско лято" ще се проведе онлайн в края на ноември
- Култура
- Автор:

28-ото издание на международния геагпален фестивал "Варненско лято" тази година ще се превърне в дигитална среща в късната есен. Причината са мерките за ограничаване разпространението на Covid-19 и избягването на струпване на хора. Все пак, фестивал ще има, съобщават от пресцентъра на министерство на културата. Дигиталното издание на фестивала се осъществява с подкрепата на Община Варна и на Министерството на културата.
Между 25 ноември и 6 декември ще можем да видим десет интересни постановки от цял свят, като за първи път сцена на фестивала ще е интернет пространството. Във фокуса на организаторите е европейската класика в интерпретацията на водещи режисьори, с голяма част от които българският зрител ще се запознае за първи път.
За да можете да гледате излъчванията на спектаклите от дигиталната селекция на платформата „Световен театър в София“ 2020, ви е нужна добра интернет връзка. Разгледайте програмата и ще видите, че под всяко заглавие е посочен точния период от 72 часа, в който то може да се гледа онлайн. В този период на съответната страница на всяко представление ще ви очаква прозорец с видеото, което трябва само да пуснете. Субтитрите са вградени и тръгват автоматично.
За първи път публиката ще може да се запознае и с някои от водещите имена на световната танцова сцена. Спектаклите базирани върху текстове на Шилер, Лесинг, Бюхнер, Шекспир, са дело на едни от най-интересните режисьори през последните години – Тимофей Кулябин и Кирил Серебренников от Русия, Гжегож Яжина от Полша, Андреас Кригенбург от Германия, Деклан Донелан от Обединеното кралство.
Изданието се открива с онлайн излъчване на завладяващия фламенко балет „4 жени 4“ на младия танцьор и хореограф Мануел Рамирес, посветен на борбата за правата на жените в Испания.
Селекцията включва още документалния филм „Време за действие“ за представлението на хореографката Маги Марен „Може би“ (May B) от 1981 г. Вдъхновено от света на големия драматург и писател Самюъл Бекет, то се превръща в един от най-емблематичните танцови спектакли на френска сцена през последните десетилетия.
Зрителите ще могат да се насладят от екрана и на изящната хореографска интерпретация на музиката на Й. С. Бах в „Шест бранденбургски концерта“ в изпълнение на знаменитата компания “Rosas” на Анне Тереза де Кеерсмакер от Белгия. Тя си сътрудничи с престижния B Rock Orchestra, който изпълнява музиката на живо под диригентството на Амандин Бейер. Спектакълът е носител на немската театрална награда „Фауст“ 2019 за най-добра хореография.
„13 езика“ на знаковата тайванска компания „Глауд гейт“ предлага истински празник за очите със зрелищен танц, съчетаващ традициите на Азия със съвременни техники.
Финалът на международната селекция е с българско участие – режисьорът Галин Стоев подготви специален кратък филм „14 минути Непостоянство“ за своята постановка „Двойното непостоянство“ от Пиер дьо Мариво за театъра в Тулуза, на който Стоев е и директор. Съвсем наскоро постановката получи четири номинации за Наградата на френските театрални критици - 2020, сред които и за спектакъл на годината. Във филма, който Галин Стоев създаде заедно с Арие ван Егмонд по повод дигиталното издание на „Варненско лято“, творческият екип повдига въпроси, които вълнуват всички любители на театъра в настоящата ситуация: „Как би могло да се сподели театралното преживяване на екран? Как да уловим емоцията от представлението, без да сме в залата?“
Международният театрален фестивал „Варненско лято“ очаква публиката в интернет пространството, като подробности за провеждането на фестивала ще намерите в подстраницата на фестивала на viafest.org.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
