
Анализ на добивите на основните полски култури за 2019-2020 г.
- Акценти
- Автор:

През настоящата стопанска година получените средни добиви от пшеница за страната по данни на Оперативните анализи на основни земеделски култури на МЗХГ са 394 кг/дка и са най-ниските за периода 2015-2020 г. Средният добив на пшеница през 2020 г. е с 19,1% по-нисък от средния добив за страната за предходния петгодишен период.

В условията на настоящата година в 10 области на страната (Добрич, Варна, Бургас, Сливен, Ямбол, Шумен, Търговище, Силистра, Разград, Русе) са получени значително по-ниски добиви в сравнение със средните за съответната област за последните 5 години. Намалението варира от 68% за област Добрич до 15% за област Разград. Всички тези области попадат в Североизточна и Югоизточна България.
В други 10 области (Хасково, Кърджали, Стара Загора, Пловдив, Пазарджик, София – област, Монтана, Видин, Ловеч, Габрово) средните добиви през 2020 г. превишават средните добиви за съответната област за последните 5 години. Увеличението варира от 68% за област Кърджали до 13% за област Ловеч.
Анализът на агрометеорологичните данни в областите с най-голямо отрицателно отклонение на добивите от пшеница през 2020 г. показва, че те са получени в резултат на комбинация от следните фактори:
- крайно недостатъчно валежи през есенно-зимния период и задълбочаваща се суша до навлизане на културите в стопанска зрелост;
- високи средни дневни и абсолютни максимални температури през зимните месеци;
- възвратни мразове при настъпване на фаза вретенене;
- интензивни количества валежи във восъчна зрелост.
Картината е усложнена освен от натрупване на много видове стрес и от взаимодействия с технологични решения и сортов състав.
През стопанската 2019/2020 г. получените средни добиви от ечемик за страната по данни на Оперативните анализи на основни земеделски култури на МЗХГ са 406,3 кг/дка и са най-ниските за периода 2015-2020 г., независимо от факта, че средният добив през 2020 г. е незначително по-нисък от средния добив за страната за предходния петгодишен период - едва с около 2%. Въпреки това в четири области получените добиви през настоящата година са значително по-ниски от средните за периода 2015-2019 г. В област Бургас през 2020 г. са получени средни добиви от 258 кг/дка, които са с 46% по-ниски от средния добив за периода 2015-2019 г., в област Сливен - 215 кг/дка и с 48% по-ниски, в област Добрич – 303 кг/дка и с 40% по-ниски, и в област Варна - 322 кг/дка и съответно с 24% по-ниски. По-ниски добиви в сравнение с миналия петгодишен период са получени и в областите Кюстендил – с 26%, Ямбол – с 20%, Шумен – с 19%, Силистра – с 15%, Търговище – с 12%, Разград – 6%.

Сушата е основното явление, дало негативен отпечатък върху растежа и развитието на растенията, а оттам и върху формирания добив от тях.
При условията на силна суша и необичайно високи температури през есенно-зимния период друг негативен фактор върху развитието на ечемичените посеви се оказа торенето. Посеви, подхранени само с азот при норма около 10 kg/da активно в-во, рано напролет дадоха с около 30% по-високи добиви в сравнение с посеви, които бяха добре и балансирано подхранени с комбинирани торове, съдържащи азот, фосфор и калий в експериментални посеви в ИЗ - Карнобат. Благоприятен ефект имаха листните торове, внесени на по-късен етап преди изкласяване, които минимизираха нетагивните последици от ниските отрицателни температури и сланите в района в месеците март и април.
През стопанската 2019/2020 г. полученият среден добив от рапица за страната по данни на Оперативните анализи на основни земеделски култури на МЗХГ е 225 кг/дка и е с 10,4 % по-нисък в сравнение със средния добив за страната за предходния петгодишен период. Средните добиви за страната варират от 170 кг/дка в София област до 290 кг/дка в област Русе.
В шест области получените средни добиви са по-високи от средните в съответната област за периода от 2015 г. – 2019 г. В област Пазарджик добивът е по-висок с 27%, в област Благоевград – с 23%, в област Пловдив – с 18%, в област Хасково – със 17%, в областите Стара Загора и Видин - с 9%.
По-високите добиви в тези области до голяма степен се дължат на падналите валежи през февруари и март, които са значително по-високи от месечната норма на валежите и по този начин компенсират недостига на влага в почвата от предходните месеци (виж представени данни по-горе за пшеницата).

Климатичните условия в България са подходящи за отглеждане на царевица, поради което тя се е утвърдила като основна фуражнозърнена и силажна култура. В много райони на страната през отделни години настъпват продължителни засушавания, съчетани с екстремно високи температури, които се отразяват крайно неблагоприятно върху развитието и добива на царевицата.
Отглеждането на царевицата без напояване в районите с чести и продължителни засушавания крие както производствени, така и финансови рискове за стопаните. За да се осигурят ежегодно възможно високи и стабилни добиви, включително и през годините с подчертано висока степен на засушаване, е необходимо производителите да се стремят към максимално използване на климатичните условия и биологичните особености на отделните хибриди царевица.

Стопанската 2020 г. приключи с незадоволителни резултати за пшеницата и до известна степен и за ечемика и рапицата, които ще дадат своя негативен ефект и през следващата производствена година. Нещо повече, дългосрочната прогноза за времето съгласно JRC MARS Bulletin за септември, октомври и ноември сочи, че е вероятно да се появят по-топли от обичайните условия в по-голямата част от Европа.
Не са получени плануваните количества зърно и семена за пазара. Очаква се да се повиши търсенето на семена от ечемик и пшеница, но и предлагането ще е в по-ограничени размери. Сушата, особено в източната част на страната, продължава и към момента, което се отразява неблагоприятно върху подготовката на площите за есенната сеитба.
Според последния доклад на Световната банка за развитие (WBDR), публикуван в началото на 2019 г., се очаква българското земеделие да бъде силно повлияно от изменението на климата понастоящем и през следващите 20-30 години.
Тенденцията за продължаващите изменения в глобалния климат в нашата страна и динамиката на локалните метеорологични явления поставят въпроса за отглеждането на подходящи, добре адаптирани към отделните райони култури и оптимално съчетаване на разнообразни сортове в земеделските стопанства.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:


Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
