
Икономисти на БАН участваха в световен форум в Китай
- Наука
- Източник: БАН
- Текст:

Учени от Института за икономически изследвания при БАН присъстваха дистанционно на церемонията по откриването на Третата международна изложба за внос в Китай и Международния икономически форум “Хунцяо“. Събитието бе открито от президента на Китайската народна република Си Дзинпин с реч за глобалната ситуация по разпространението на COVID-19 и развитието на китайската икономика и търговия в условията на пандемична криза. Темата на форума бе „Отваряне и иновации за печелившо сътрудничество“, а представители от българска страна бяха проф. д-р Даниела Бобева, проф. д-р Искра Богданова Христова-Балканска и гл. ас. д-р Теодора Пенева.
На церемонията говориха президентите на Пакистан, Южна Африка, Чили, Узбекистан и Сърбия, министър-председателите на Испания и Унгария и ръководителите на международните организации Конференция на ООН за търговия и развитие (UNCTAD), Световната търговска организация (WTO), Световната здравна организация (WHO) и Световната организация за интелектуална собственост (WIPO).
Един от най-важните инструменти за възстановяване на китайската икономика са радикалните мерки за подобряване на средата за инвестиции, подчерта китайският президент.
По болезнената тема за реформа в Световната търговска организация (СТО) президентът Си Дзинпин и изказалите се ръководители на държави споделиха необходимостта от реформа за продължение на либерализацията и срещу протекционизма. Участниците подкрепиха и инициативата „Един пояс, един път“ - глобална стратегия за развитие, приета от правителството на Китай през 2013 г., която включва инфраструктурно развитие и инвестиции в около 70 страни и международни организации и се счита за опорна точка във външната политика на китайския президент.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:


Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
