
Турската лира е най-зле представящата се валута в света през октомври
- Свят
- Източник: Bloomberg
- Текст:

Инфлацията в Турция се ускори през октомври, докато лирата се обезценяваше и завърши месеца като най-лошо представящата се валута в света, съобщава Bloomberg.
Потребителските цени в страната през миналия месец са нараснали с 11,9% спрямо година по-рано, което все пак е малко под прогнозите на икономистите в проучване на Bloomberg, чиято средна оценка беше за инфлация от 12%. През октомври цените са се повишили с 2,1% на месечна база, съобщи във вторник турската статистическа агенция Turkstat.
Разходите за храна, които съставляват малко над една пета от кошницата за потребителски стоки, нарастват годишно с 16,5% спрямо 14,95% през миналия месец. Хранителната инфлация остава над официалната оценка за края на годината от 13,5%.
Енергийната инфлация, която е ключов двигател на по-широкия ценови натиск, е 3,98% при 6,77% през септември. Основната инфлация, която премахва нестабилните елементи като храни и енергия, се ускорява до 11,5% от 11,3% през предходния месец, което е сигнал, че някои от основните разходи оказват натиск.
Във вторник, 3 ноември, турската лира отстъпва с 0,3% спрямо долара до 8,4471 лири за долар. Лирата достигна историческо дъно през октомври, като се обезцени със 7,5% спрямо долара. Загубата на стойност за лирата от началото на годината е с над 29%.
Турската централна банка се стреми да затегне паричната политика с индиректни методи, вместо направо да повиши основните лихви. Следващата среща на централната банка за определяне на лихвения процент е насрочена за 19 ноември. На фона на свободното падане на валутата гуверньорът на Турската централна банка Мурат Уйсал представи ревизираната прогноза за инфлацията. Според новите очаквания инфлацията в края на годината ще бъде на ниво от 12,1%, като по-ранната прогноза беше за ниво от 8,9%.
Цените на дребно в Истанбул нарастват с 2,45% на месечна база и с 12,4% на годишна през октомври. Цените на производителите се повишават с 18,2% през октомври спрямо година по-рано, което е най-високият скок от юли 2019 г.
Лошите дългове могат да се превърнат в по-голямо главоболие за турските банки, когато кредитната експанзия се забави, смятат от Европейската банка за възстановяване и развитие.
Турското правителство разчита силно на банките, особено на държавните, за да ускори кредитирането в подкрепа на икономиката, тъй като пандемията от коронавирус влоши и без това лошите перспективи за финансите на страната. Призивът на турския президент Реджеп Ердоган за бойкот на френски стоки допълнително усложни отношенията с Европа след гражданската война в Либия и турската стратегия за енергийни проучвания.
Ниските реални лихви и намаляващият интерес на чуждестранните инвеститори към турските активи натрупват натиск върху лирата, тъй като страната е изправена пред риска от санкции от страна на САЩ, спорове в Източното Средиземноморие и Кавказ и икономическа болка от пандемията. Турция вече изразходва валутните резерви по-бързо от всяка друга голяма развиваща се икономика в опит да подкрепи валутата. Чуждестранните инвеститори са продали турски активи на стойност 13,3 млрд. долара - най-много от поне 2005 г. насам.
Турската лира отчита загуби всяка година от 2012 г. насам, притисната от зависимостта на кредитната икономика от вноса и финансирането в долари, както и от паричната политика, която обикновено се критикува от инвеститорите като твърде разхлабена.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
