
Три начина за управление на макроикономическия риск при инвестиции в недвижими имоти
- Важно от "Власт"
- Източник: forbes
- Автор:

Той споделя за начините за управление на макроикономическия риск при инвестиции в недвижими имоти. Разбирането на макроикономическия риск е от решаващо значение за успешната стратегия при инвестиране в недвижими имоти. Въпреки че тази форма на риск е извън вашия пряк контрол, можете да предприемете стъпки за управлението й, като по този начин спомогнете за защитата на портфолиото и инвестициите си. За разлика от микроикономиката, която се фокусира върху решенията на домакинствата, отнасящи се до разполагаемия доход, макроикономиката се фокусира върху цялостното поведение, резултати и структура на икономиката.
Микроикономическият риск при недвижимите имоти може да е свързан с поддръжката на собствеността или с индивидуални проблеми с наемателите, докато макроикономическият касае промени в паричната политика, политически или граждански вълнения, миграция на населението и промени в данъчните режими. Всички тези фактори - и други - могат да влияят в различна степен на вашия портфейл от недвижими имоти.
Вземете предвид икономическите цикли
Решенията за покупка или продажба на недвижими имоти трябва да се основават на текущия икономически цикъл. Важно е обаче да се признае, че различните пазари - и типовете имоти на тези пазари - може да са в различни точки от цикъла на пазара на недвижими имоти. Съответно подходящата инвестиционна стратегия за конкретен имот е свързана с позицията му в цикъла. Например в края на 2014 г., когато цената на петрола се срина, икономиките на Западен Тексас, Хюстън и Калгари пострадаха, тъй като по-голямата част от работните места в тези райони бяха енергийно зависими. Други части на САЩ и Канада обаче останаха далеч по-малко засегнати.
Други макроикономически въпроси
Кредит, ликвидност и лихвени проценти. Ликвидността определя колко капитал е на разположение за инвестиция в недвижими имоти, докато лихвените проценти показват колко ще платите, получавайки кредит. Подобно на цикъла на пазара на недвижими имоти, наличността на капитал и неговата цена невинаги се движат в една и съща посока.
Безработица и разпределение на доходите. Както високите, така и ниските нива на безработица могат да бъдат проблематични. Първото предполага икономически стрес, докато второто може да означава икономическо прегряване. Безработицата определя миграцията на населението, което може да повлияе на наемането и ценността на недвижимите имоти. Разпределението на доходите описва колко доходи се получават от различни сегменти от населението и се определя от фактори като глобализацията и технологиите. Разпределението на доходите често се пренебрегва, но търсенето на определени типове имоти може да бъде обвързано с определени категории доходи.
Изследване на демографските фактори
Икономическите показатели са част от макроикономическия пъзел. Доброто разбиране на динамиката на популацията е важно. Хората ще играят критична роля в изпълнението на вашата инвестиция в недвижими имоти.
Хората се преместват в райони с висока заетост и с ниска, но не твърде ниска безработица. Това означава повече търсене на жилища под наем и собственост. Увеличаването на собствениците на имоти и наемателите води до увеличаване на търсенето на инвеститори. Следователно вашият имот може да увеличи стойността си.
Офисните площи също разчитат на увеличаване на населението.
Икономиките и недвижимите имоти са повлияни и от социално-културните тенденции. Например възходът на електронната търговия засили търсенето на доставки в същия ден и до увеличаването на складовете в близост до населени места.
Начини за управление на макроикономическия риск
Рискът и печалбата са естеството на инвестициите. Съществуват обаче някои начини да помогнете за управлението или намаляването на макроикономическите рискове за вашия портфейл от недвижими имоти:
1. Диверсификацията може да разпредели риска.
2. Наематели. Кредитоспособните наематели обикновено са в по-добра позиция, за да се справят с нестабилни икономики.
3. Ливъридж*. Дългът беше една от причините за глобалната икономическа криза 2007-2009 г. Кредитополучателите финансираха недвижимите си имоти със заеми, в които се изискваше малко собствен капитал. Изискванията на заемодателите днес са по-строги. Ливъриджът може да бъде мощен инструмент за увеличаване на възвръщаемостта, но е нож с две остриета, който също може да увеличи риска. Трябва да се вземе предвид размерът на ливъриджа, както и приложените условия по отношение на позицията и бизнес плана на актива.
Инвестицията в недвижими имоти изисква нещо повече от надлежна проверка или проучване на целите. Познаването на макроикономическия риск е от съществено значение за успешната инвестиционна дейност и поддържането на портфейла.
*Лѝвъридж, също на разговорен език - лост, е финансов термин, който се използва, за да илюстрира усилването на ефекта от дадена финансова операция, дължащо се на „мултиплициране“ на инвестирания ресурс.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
