СЗО: Смъртността от недохранване в Газа достигна своя пик

СЗО: Смъртността от недохранване в Газа достигна своя пик

Световната здравна организация: Ситуацията с недохранването в района на Газа става все по-опасна

Ситуацията с недохранването в района на Газа става все по-опасна, като смъртността достигна връх през юли. Повече от 5 хиляди деца под петгодишна възраст бяха хоспитализирани заради недохранване през първите две седмици на месеца, се посочва в публикувано изявление на сайта на Световната здравна организация (СЗО).

Ситуацията с недохранването в района на Газа става все по-опасна, което се доказва от рязкото увеличение на смъртността през юли. От 74 смъртни случая, свързани с недохранване през 2025 година, 63 са настъпили през юли, включително 24 деца под пет години, едно дете над пет години и 38 възрастни“, се казва в документа.

Уточнява се, че повечето от тези хора са били обявени за починали при постъпването си в здравните заведения или са починали скоро след това, като по телата им са имали явни признаци на тежко изтощение.

„Кризата все още може да бъде напълно предотвратена. Умишленото блокиране (от страна на Израел – бел.ред.) и забавянето на мащабните доставки на храна, медицинска и хуманитарна помощ отнеха живота на много хора“, се допълва в изявлението.

Според данни на СЗО, повече от 5 хиляди деца под петгодишна възраст вече са били хоспитализирани за амбулаторно лечение на недохранване през първите две седмици на юли, като 18% от тях са с тежка форма на остро недохранване, най-опасната за живота.

Кризата нанася сериозни щети и на бременни и кърмещи жени. Последните данни от кластерно изследване по въпросите на храненето показват, че над 40% от жените (в Газа – бел.ред.) страдат от тежко недохранване“, подчертават от организацията.

В сряда ръководителят на Световната здравна организация Тедрос Адханом Гебрейесус съобщи, че организацията наблюдава резък ръст на смъртните случаи, свързани с недохранване, в района на Газа — през 2025 г. са документирани 21 случая на смърт на деца под пет години по тази причина. Тедрос добави, че остро недохранване засяга над 10% от населението в сектора Газа, а повече от 20% от бременните и кърмещите жени, преминали през изследвания, страдат от недохранване, често в тежка форма. Той подчерта, че кризата с глада се задълбочава поради спирането на доставките на хуманитарна помощ и ограниченията върху достъпа до нея.

През май израелските власти, на фона на значително разрастване на военните действия, обявиха нов план за доставка на хуманитарна помощ за жителите на сектора Газа. Според плана помощта се разпределя в зони, прочистени от всякакво присъствие на движението ХАМАС, чиито членове по-рано бяха обвинени в разграбване на хуманитарни доставки. Генералният комисар на Близкоизточното агенство на ООН за помощ на палестинските бежанци Филип Лаззарини по-рано заяви, че планът на Израел за възобновяване на доставките на хуманитарна помощ в сектора Газа има за цел насилствено изселване на жителите на палестинския анклав от тази територия.

На 7 октомври 2023 г. Израел бе подложен на безпрецедентна по мащаб ракетна атака от сектора Газа. След това бойци на ХАМАС проникнаха в граничните райони, откриха огън по военни и цивилни и взеха над 200 заложници. Според властите от израелска страна загинаха около 1 200 души.

В отговор Израелската отбранителна армия започна операция „Железни мечове“, включваща удари по цивилни обекти, и обяви пълна блокада на сектора Газа: бяха спрени доставките на вода, електричество, гориво, храни и лекарства.

Военните действия, които бяха прекъсвани от кратки примирия, отнеха живота на повече от 59 хиляди палестинци и около 1 500 израелци, като се разпространиха и в Ливан и Йемен.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: