
Международният правен форум в Санкт Перебург предлага промени в руското законодателство
- Актуално
- Текст:

Едно от законодателните предложения е нахлуването в Украйна да се смята за „вътрешен процес”, тъй като „СССР законно продължава да съществува”. Идеята представи Антон Кобаков, държавен служител с 20 години стаж на високи позиции, понастоящем съветник на Владимир Путин.
Кобаков посочи, че през 1922 г. Конгресът на народните депутати е създал СССР и никога не го е разпускал. Това според Кобаков означава, че юридически СССР все още съществува, докато образуването на независими държави на съветска територия е закононарушение. „Това ни позволява да наречем войната с Украйна „вътрешен процес“, заяви Кобяков, добавяйки, че проблемът се обсъжда на форума, за да му се даде „правилна оценка от гледна точка на конституционното право“.
Фактът, че СССР все още съществува, е сравнително популярна конспиративна теория, подкрепяна от няколко различни групи, наричащи се „граждани на СССР“, които отказват да използват руски паспорти, да служат в армията и да плащат комунални услуги, пише The Moscow Times. От 2022 г. движението „Граждани на СССР“ е в списъка с екстремистки организации, а много от лидерите на регионалните групи са осъдени, включително на затвор.
Според Владимир Путин разпадането на СССР е „най-голямата геополитическа катастрофа на 20-ти век“, а Беловежките споразумения, с които през декември 1991 г. на мястото на СССР се създаде Общността на независимите държави (ОНД), противоречат на Конституцията на СССР.
Друга юридическа идея, изказана на Юридическия форум в Санкт Петербург, предложи руският министър на правосъдието Константин Чуйченко. Според него би трябвало се освобождават от наказателна отговорност лица, извършили престъпления, включително убийство, ако с акта са „защитавали морални ценности”, цитира думите му ТАСС.
Чуйченко директно предлага убийството при защита на морала да се прибави към другите две обстоятелства, определящи невинност – действие при крайна необходимост и при самоотбрана. Като пример руският правен министър посочи, че по същия начин не се наказват убийствата по време на война или при защита на близки или имущество във военна ситуация – „представете си например в Курска област” (която за известен период от време беше контролирана от украинските сили).
Според руския правен министър подобни казуси създават противоречие между правото и морала. „Моралът трябва да бъде въплътен в закона, а законът трябва да бъде дълбоко морален”, заяви Чуйченко. През 2023 г. той се обяви и срещу факта, че лица, определени от неговото ведомство като „чуждестранни агенти”, се опитват да оспорят този си статут чрез „процедурни въпроси” – вместо просто да докажат, „че са за Русия”…
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Нови споразумения с чуждестранни партньори обяви финансовото министелство на САЩ

Нидерландия ще изпрати в Полша изтребители F‑35 за патрулиране на Балтика

Русия и Украйна размениха удари

Полша въвежда граничен контрол на границата с Германия

Петима шейха от Хеброн предлагат създадаване на емират, който ще признае Израел

Откриха „завод за мазнини“ на неандерталците на възраст 125 000 години

Учени създадоха „Биле" - пирамида, която винаги пада на една и съща страна

Киев е скрил авария в работата на реактора на Южноукраинската АЕЦ, съобщават медии
