
Си Дзинпин е в Москва
- Актуално
- Текст:

Руският президент приветства Си Дзинпин в Кремъл, наричайки партньорството между Китай и Русия „бойно братство“, отбелязва Euronews. Политически коментатори определят това като утвърждаване на връзките между двете страни, създадени по време на Втората световна война, въпреки че като съюзници СССР и Китай не са участвали в значителни военни действия рамо до рамо.
Други анализатори тълкуват „бойното братство” и в по-актуален план, като признание за стратегическото сътрудничество между двете държави в последните години, белязани от продължаващата война на Русия в Украйна.
Китай предлага на Москва дипломатическа подкрепа и същевременно е основен източник на машини и електроника за Русия, след като западните санкции ограничиха доставките на високотехнологични продукти. Пекин осъжда санкциите и в последните години е водещ пазар за руския петрол, газ и същевременно основен износител на огромен спектър потребителски стоки и продукти за Русия.
Отношенията между двете страни обаче остават динамични и донякъде противоречиви. Докато някои големи китайски компании и финансови институции постепенно се изтеглят от Русия, опясявайки се от вторични санкции, скорошното задържане на двама китайски граждани в състава на руската армия на украинския фронт, породи опасения, че Пекин може да е замесен във войната на Москва и с кадрови контингент.
Очаква се Владимир Путин и Си Дзинпин да обсъдят търговията, доставките на петрол и газ от Русия за Китай, както и сътрудничеството в рамките на БРИКС. Възможно е също руската страна отново да отвори темата за строеж на газопровод и нефтопровод между двете страни.
Путин и Си Дзинпин са се срещали над 40 пъти, задълбочавайки връзките си на фона на нарастващото напрежение със Запада. Настоящата среща на двамата лидери съвпада с момента, когато ЕС отбелязва 50 години от двустранните си отношения с Китай. По този повод двете страни размениха изявления, подчертаващи желанието им да задълбочат връзките от взаимен интерес и да си сътрудничат в справянето с глобалните предизвикателства.
През 2023 г. председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен осъди Пекин за отношенията му с Москва и „по-агресивната и нелоялна икономическа конкуренция от страна на Китай“. Но завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом и неговата митническа политика накараха ЕС да преосмисли позицията си, подчертава Euronews.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Си Дзинпин е в Москва

Кога е завършила Втората световна война? Не питайте Тръмп

Тайванската Foxconn ще произвежда електромобили Mitsubishi

Често рисковете при опасните стоки остават скрити за потребителите

Европа отделя € 500 милиона, за да привлече учени от цял свят

Шон Пен: "Тръмп може би се опитва да унищожи света“

Амортизиран съветски космически кораб лети неконтролирано към Земята

SpaceX удря джакпота от новия бюджетен план на Доналд Тръмп
