
Германия пред избори: научните среди масово напускат X/Twitter
- Актуално
- Текст:

Според подписалите изявлението, в платформата. вече не присъстват основните научни ценности, които насърчават разнообразието, свободата и науката – космополитност, научна почтеност, прозрачност и демократичен дискурс. Институциите потвърждават неизменния си ангажимент за комуникация, основана на факти, и нетърпимостта си към антидемократични сили. Заедно с това, научните среди съобщават, че ще продължат контактите си с чрез други социални медии.
Инициатор на оттеглянето от Х е университетът „Хайнрих Хайне” в Дюселдорф. Към него вече се присъединиха Хайделбергския университет, големите университети на Берлин включително Хумболтовият, университетите в Бранденбург, Бон, Байройт, Ваймар („Баухаус”), Дармщат, Дрезден, Дуйсбург-Есен, Ерфурт, Ерланген-Нюрнберг, Франкфурт, Кил, Кьолн, Майнц („Йохан Гутенберг”), Мюнхен, Мюнстер, Потстам, Саарланд, Трир, Улм, Хамбург, унивеситети по изкуства, философия и религия, Центърът „Лайбниц” за океански и тропически изследвания, орнитоложки общества и др.
Изявлението подкрепи и университетът в Инсбрук, Австрия, който започна оттехлянето си от Х преди повече от година, преминавайки към софтуера с отворен код Mastodon.
Платформата Х на Илон Мъск отдавна е арена на личните му възгледи като новоизлюпен републиканец от няколко години, голям спонсор и съмишленик на Доналд Тръмп. Проучвания сочат, че Мъск е променил алгоритми в Х, ограничавайки теми с демократично съдържание, за сметка на популистки изявления – предимно негови.

Конкретният повод за реакцията на германската научна общност стана излъчен на живо в Х разговор на Мъск от 9 януари с Алис Вайдел, кандидат за канцлер на крайнодясната партия Алтернатива за Германия (AfD). В диалога Вайдел направи редица некоректни и откровено неверни изявления, а Мъск тържествено обяви AfD за „последната надежда за Германия“.
Не е ясно дали диалогът ще донесе дивиденти на AfD, тъй като германският парламент започна разследване за незаконна политическа реклама – според немското законодателство, всяка помощ в предизборна кампания може да се счита за дарение, което обаче могат да правят само страни в състава на ЕС, докато за държави извън съюза подобна подкрепа е забранена
Трябва да се отбележи, че AfD се опитва да се ребрандира - по модела на „Италиански братя” и Националния фронт на Марин льо Пен - но вместо това – по думите на бивш лидер на партията, тя все повече се превръща в секта. Така или иначе, за момента подкрепата за AfD се движи в границите 17% - 19%, достигайки в някои райони на Източна Германия до 30%. Същевременно, редица политически партии, включително големи формирования като ХДС, ХСС, СДПГ, „Зелените”, либералите, левите и Блокът на Сара Вагенгнехт поставиха AfD в политическа изолация, изключвайки възможности за коалиционно партньорство.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
