
Президентът Радев настоя да няма обща декларация на Б9
- Политики
- Текст:

За първи път няма да има обща декларация на формата Б9, а заявление на Полша, Румъния и Латвия. Причината за това е, че липсва консенсус за изход от кръвопролитната война в Украйна. Това каза държавният глава Румен Радев, който е в Рига, за да участва в Срещата на върха на Б9.
В регионалния формат за консултации и диалог по въпроси на сигурността участват страните членки на НАТО: България, Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия, Унгария, Чехия и Полша. По традиция на неформалната среща на върха в този формат деветте страни координират позициите си по дневния ред на НАТО преди срещата на високо равнище на алианса, която тази година е насрочена за месец юли във Вашингтон.
"Обща декларация на Б9 няма да има и няма да видите моето име под нея", заяви Румен Радев.
"Ще има съвместно изявление от съпредседателите Полша и Румъния и домакина Латвия. По мое изрично настояване бе променен неговият текст - вместо това, че всяка страна трябва да предоставя военна помощ за Украйна, всяка страна да може да избира сама каква помощ да предоставя - финансова, материална, или защо не хуманитарна", добави държавният глава.
"Най-сетне парламентът прие амбициозната програма за модернизация на въоръжените сили и очакваме българската отбранителна индустрия да се възползва. Настоявам за единно информационно пространство, като гаранция за общата сигурност", каза още Радев.
Според него Украйна няма нужните материални, финансови и човешки ресурси, за да постигне целите си сама.
"Има два пътя - мирни преговори или допълнитетелни материални финансови и военни ресурси от НАТО", смята той.
На срещата на върха във формат Б9 в Рига участва и генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг. Двете сесии на форума, които са закрити за представителите на медиите, са в Церемониалната зала на замъка в Рига, на брега на река Даугава - официална резиденция на президента на Латвия.
Държавните ръководители на деветте страни от Централна и Източна Европа и генералния секретар на НАТО ще обменят мнения по приоритетите от дневния ред на Алианса с акцент върху укрепването на източния фланг на НАТО, както и подготовката за срещата на върха на Алианса във Вашингтон през юли.
Регионалният формат за консултации и диалог по въпроси на сигурността е създаден през 2015 година по инициатива на президентите на Румъния - Клаус Йоханис - и на Полша - Анджей Дуда, в отговор на предизвикателствата пред сигурността в региона след анексирането на Крим от Русия. В регионалния формат за консултации и диалог по въпроси на сигурността участват страните членки на НАТО: България, Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия, Унгария, Чехия и Полша.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
