
Русия „преразгледа” претенциите си за възобновяването на зърнената сделка
- Актуално
- Текст:

Във вчерашно интервю за ТАСС руският заместник външен министър Михаил Галузин посочи възможността за възобновяване на черноморската инициатива – „първо, решаване на системни проблеми” и ги посочи, прибавяйки и някои нови: възстановяване на SWIFT връзката на Росселхозбанк, възобновяване на доставките на резервни части, създаване на транспортна логистика и застраховане, както и възстановяване на достъпа на руските компании до техните чуждестранни активи, с други думи, вдигане на редица основни санкции, наложени срещу Русия заради въоръжената ѝ агреси в Украйна.
На свой ред държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен отбеляза: „По отношение на конкретни индикации за потенциални проблеми като банкиране, транспорт и т.н., ние направихме всичко, за да сме сигурни, че тези проблеми са решени“. В този смисъл, Блинкен посочи, че удължаването на зърнената сделка "не е въпрос на отстъпки".
The Wall Street Journal вижда повода за изтеглянето на Русия от зърнената сделка в решението на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, който "вбеси" Кремъл, като върна защитниците на Азовстал в Украйна и одобри влизането на Швеция в НАТО.
Разпалвайки война в сърцето на Европа, Русия продължава да иска привилегиите си от мирно време, като не се поколеба да превърне и прехраната на света в оръжие. След изтеглянето си от зърнената сделка на 17 юли, Русия не само блокира украинския износ на селскостопанска продукция, но започна и системно да руши украинската пристанищна инфраструктура и зърнени елеватори, унищожавайки и стотици хиляди тонове храни. Същевременно, руските действия превръщат Черно море в рискова зона за корабоплаването.
Според ООН, по силата на зърнената сделка, Украйна е изнесла 32,9 милиона тона селскостопански продукти, 65% от които са отишли в Китай, Испания, Турция, Италия и Нидерландия. Без да посочва източника си на данни, руското външно министерство обаче изрази „загриженост”, че за най-бедните страни са били едва 3% от доставките.
На неотдавнашния форум "Русия - Африка" нито един от африканските лидери не посочи такъв проблем. Някои от тях нарекоха поведението на Русия „нож в гърба”, а всички настояха зърнената сделка да се възобнови. Преди дни турският президент Реджеп Таийп Ердоган обяви, че замисля „алтернативен вариант” на споразумението.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
