
Петрол Brent се търгува за 86 долара за барел
- Нефт и природен газ
- Текст:

„На световните енергийни пазари се разигра голяма битка между спадащото търсене в Китай и намаленото предлагане от Саудитска Арабия“, каза Робърт Яугер, изпълнителен директор на енергийните фючърси в Mizuho Securities, пред MarketWatch.
Китай намали вноса на петрол през юли до шестмесечно дъно от 10,33 милиона барела на ден, което е с 29% по-малко от обема през юни.
Рано тази сутрин октомврийските фючърси за Brent паднаха с $0,11 (0,13%) на лондонската борса ICE Futures до $86,06 за барел. Във вторник Brent се повиши с $0,83 (1%) до $86,17 за барел.
Септемврийските фючърси за WTI към този момент поевтиняваха на Нюйоркската стокова борса NYMEX с $0,13 (0,16%) до $82,79 за барел. В резултат на предходната сесия договорите поскъпнаха с $0,98 (1,21%) до $82,92 за барел.
На 8 август Министерството на енергетиката на САЩ повиши прогнозата си за цената на Брент за 2023 г. до 82,62 долара за барел от 79,34 долара. Прогнозата за 2024 г. също беше повишена до 86,48 долара за барел от 83,51 долара.
Очаква се средната спот цена на Brent през август да бъде на ниво от $85 за барел.
Покачването на цените, което продължава от юни, се дължи на допълнително доброволно съкращаване на производството на петрол в Саудитска Арабия, казаха от министерството. Както беше съобщено, кралството намали производството с 1 милион барела на ден от юли и удължи тази мярка до август и септември. В същото време, според Съединените щати, това ограничение е настъпило в периода на нарастващо световно търсене на петрол.
Според анализаторите през втората половина на годината средната цена на сорта Брент ще бъде 86 долара за барел.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
