
Учени заставиха ракови клетки да отделят противоракови лекарства
- Здравеопазване
- Текст:

Учени от BWH (Brighamand Women’s Hospital) са открили способ за борба с рака с помощта на... рак, съобщава The Harard Gazeta. Екипът генетично проектира раковите клетки така, че те да отделят противоракови лекарства на мястото на образувалите се тумори, както и да стимулират имунната система срещу болестта.
Ваксини срещу рак - това е област, където на пациентите често се инжектират неактивни туморни клетки или протеини, експресирани от ракови клетки. Това тренира имунната система да разпознава и атакува съществуващи тумори и може да предотврати разпространението или появата на нови тумори.
В новото изследване екипът на BWH прилага различен подход, използвайки вместо неактивни - живи туморни клетки. Те са конструирани с помощта на CRISPR, което ги превръща в "двойни агенти". Раковите клетки могат да преодоляват големи разстояния, за да се върнат на мястото на образуване на тумора и оказали се там, създадените клетки освобождават полезен товар от противоракови лекарства и от маркери, които имунната система трябва да атакува.
Тези тка наречени «терапевтични туморни клетки» (ТТК) са тествани при мишки с напреднал глиобластом и е установено, че те унищожават туморите при много животни, като значително повишават преживяемостта и осигуряват дългосрочен имунитет срещу рецидивиращ и метастатичен рак.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
