
В Северозапада превърнаха плодородието в празник
- Сцени и читалища
- Автор:

Колко малко е необходимо, за да се събуди за живот едно малко балканско селце, кръстено на руския пълководец княз Владимир Черкаски в община Вършец. Само една искрица, запалена с много любов от председателя на местното читалище „Просвета-1931“ Теодора Александрова. Вече 30 години тя живее в София, но корените й са от това село. От есента на миналата година е избрана на тази почетна длъжност и само за няколко месеца успя да запали огъня в сърцата на всички около нея.

И се започнаха участия във фолклорни фестивали и събори, пресъздаване на забравени народни ритуали и обреди – „Зажънване на нивата“, „Еньовден“, Празник на хляба и др.

„За мен е чест да сплотя самодейните колективи към читалището ни и заедно да възродим и популяризираме българските празници и обичай. Правя го от сърце и с много любов, с мисълта, че съхраняваме фолклорното богатство на този край“, признава Теодора.

Тези дни самодейките от певческата група, наброяваща 12 жени и бабите от групата за автентични обреди и обичаи към читалището, организираха поредната изява, този път, посветена на плодородието. То е на особена почит в крайния Северозапад, особено в планинските райони, където всичко се добива с много пот на челото, а кърската работа е преди всичко тежък труд на ръка.

Изложбата "Златна есен - произведено на село", която зарадва очите и стопли сърцата, е плод на силата, волята, трудолюбието и въображението на хората от с. Черкаски, които съхраняват и милеят за българските обичаи и традиции, за нашенските плодове и зеленчуци родно производство.

Самодейците избират сезона на есента, която според тях е онзи миг, в който отронилото се листо погалва почти без звук земята, а наоколо сякаш умел художник е обагрил короните на дърветата в различни цветове - пурпурно червено, жълто, оранжево, тук там все още зелено, придавайки неповторима красота, специална атмосфера и настроение на празника им..
„Есента е сезонът, когато се прибират плодовете и зеленчуците -но само от онези трудолюбиви стопани, които с вяра в сърцето си са посадили семената през пролетта“, казва Иванка Ангелова, секретар-библиотекар към читалището и основен организатор на изложбата.
В този сезон в черскаските градини зреят картофи, тикви, царевица, чушки и домати, лук и чесън, ябълки и круши, дюли, мушмули и орехи, моркови в лехата, грозде в лозята - зеленчуци и плодове,„дар от боговете“, както с благоговение ги наричат местните жители.
„Есен е - цветна, плодородна, благоуханна … Да отпразнуваме плодородието!“, е посланието на самодейките от НЧ „Просвета-1931 г.“ – с. Черкаски, организирали Празника на плодородието под надслов "Ден година храни".
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Челен опит: ще разрушат новопостроена жилищна сграда заради архитектурни нарушения

Запасите от зехтин в Европа са почти изчерпани

Португалия: Високите наеми принуждават хората да живеят на палатки

Ще има ли покачване на цените на пазара на недвижимите имоти?

Директорите на училища ще имат достъп до регистър на наркоразпространителите

От "умирай трудно" до деменция: болестта на Брус Уилис прогресира

Нелоялни производители на овче сирене се разследват от КЗК, оповестени са имената им

Задава ли се военна операция в Средиземно море заради нелегалната миграция?
