
Свръхпечалбите на производителите на ток отиват за подкрепа на потребителите
- ЕС
- Текст:

Това заяви говорителят на ЕК Ерик Мамер.
„Тепърва предстои да се появи съответното предложение на комисията“, каза говорителят на брифинг в Брюксел във вторник.
Мамер отговори на искане за коментар относно споразумение между Франция и Германия за въвеждане на специален данък върху свръхпечалбите за енергийните компании, предложението за което се твърди, че е включено в неофициален документ на ЕК, предварително разпространен до държавите-членки на ЕС преди енергийния съвет на ЕС на 9 септември, като основа за предстоящата министерска дискусия.
Предупреждавайки, че не може да коментира политически неодобрен проектодокумент, който ще седи на масата на Съвета на ЕС, и посочвайки рисковете от преждевременно позоваване на такъв, представителят на ЕК припомни туитовете на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, публикувани ден преди това, предлагайки според него по-приемлива формулировка. Шефът на ЕК призовава "да помогнем на уязвимите потребители и бизнеса да издържат на високата цена на сметките за енергия".
"Във всеки случай това, което всички признават, е, че в момента има определен брой оператори в пазарната структура, които продават електроенергия на цени, определени от видовете технологии, които тези оператори не използват. За да дадем опростен пример: възобновяема енергия производителите я продават на цена, която постоянно беше обвързана с газа“, обясни Мамер.
Според него всичко, което "може да се обсъжда днес, е как да се коригира тази ситуация, която дава на производителите в тези категории допълнителни печалби, за да се помогне на потребителите и бизнеса".
"Все още не са намерени решения", каза говорителят на ЕК. "Но говоренето за данъчно облагане или нещо друго би изпреварило нашите съображения, защото все още не сме стигнали до това."
В заключение Мамер предложи да се изчака дебатът на Съвета на ЕС на 9 септември.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
