
Робот с пипала ще изследва белите дробове, за да търси ракови тумори
- Здравеопазване
- Текст:

Нов робот, разработен в Университета в Лийдс, има формата на пипало или червей, който може да се насочва вътре в белите дробове, за да изследва подозрителни образувания или да доставя лекарства.
За това събщава New Atlas.
Робот, вдъхновен от пипалата на октопода, е замислен, за да разшири възможностите на така наречения бронхоскоп - медицински инструмент, подобен на тръбичка, който се използва за изследвания на белите дробове и дихателните пътища.
Лекарите го въвеждат през носа и устата в бронхиалните проходи и след това насочават по-тънък 2-милиметров катетър през вътрешната му част по-дълбоко в дихателните пътища.
Но този подход има своите ограничения за маневреност, което оставя някои места недостъпни, ето защо учени от Университета в Лийдс създха робот, състоящ се от съединени цилиндрични сегменти, произведени от мек еластомер и снабдени с миниатюрни магнитни частици.
Това означава, че под въздействието на магнитното поле отделните сегменти могат да се движат независимо един от друг, което прави робота много гъвкав и способен да си проправя път през гънките и извивките на белите дробове. В клинични условия предоперативното сканиране ще позволи на лекарите да набележат маршрута през уникалните белодробни структури на пациента.

Има още много време, преди технологията да започне да се използва в болниците, но учените смятат, че нейните точност и автономност ще позволят много по-ефективно оглеждане на поврежденията, вземане на тъканни проби или доставяне на противоракови лекарства в труднодостъпни места.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Астрономи потвърдиха: междузвезден обект преминава през Слънчевата система

Русия заглушава GPS сигналите над Балтийско море

Измамни SMS-и за кражба на лични данни и пари заливат потребителите

Хакери заплашват да публикуват лични писма на екипа на Тръмп

Един от най-големите медийни холдинги ще плати на Тръмп $ 16 милиона обезщетение

Златото и петролът запазват позициите си

Безработицата в еврозоната през май неочаквано нарасна

Някои детайли от „сватбата на века”
