
С дипломация съветски тип Лавров замеси България в конфликта с Украйна
- Анализи
- Текст:

Днес светът очакваше с голямо внимание ако не разумно, то поне конструктивно поведение на руския министър на външните работи. Вместо това, намерил международна трибуна, Сергей Лавров отново скочи в "зоната на здрача" - т.е., в съветската политика от миналия век. Поведението му припомни блъскането на Хрушчов с обувка по катедрата на пленарно заседание на ООН преди 50 години.
В типично съветски стил Лавров се опита да всее разкол между съюзниците от НАТО, като намеси и България. Според него нашата страна заедно с Унгария и Румъния, протестирала сещу "дискриминацонния" закон за езиците в ЕС, оставил руският език "напълно без права".
Руският външен министър не се поколеба да замеси името на България именно в езиковите претенции на Русия, с оглед често изказвания йезуитски руски прочит на историята на българския език и писменост. С това Лавров за пореден път демонстрира типичното за руската дипломация неуважение към уж "скъпата" ѝ България. Нека припомим, че през 1985 г. тогавашния „братски” СССР „призна” с половин уста 1300-годишнината на България малко след Гърция.
Освен това, твърдейки, че Русия е готова за преговори, Лавров заяви, че Западът иска Украйна, само за да я използа срещу "всичко руско". Очевидно Русия не е готова да се раздели с глобалните си амбиции да прекрои света по свой модел, пък ако ще и да го избие, макар че по думите му, Лавров не вярва да има ядрена война заради Украйна. Това изявление е колкото успокояващо, толкова и тревожно, след като Русия наруши всичките си обещания, разпространявани преди да нахлуе в Украйна.
Освен това руският външен министър изрази и екзотичното мнение, че самото присъствие на Русия на географската карта било застрашено... С други думи Лавров изнесе овехтелия си спектакъл, пренебрегвайки за пореден път усилията на света за мирно разрешаване на измисления конфликт с Украйна, довел по вина на Русия до хиляди жертви от двете страни.
Интересно би било да се проследи историята на тази омраза, която Русия проявява към Запада и по-конкретно към САЩ, след безусловната подкрепа към СССР с техника и стотици хиляди тонове материали и храни по време на Втората световна война и решаващата намеса на съюзническите войски в нея.
Русия не обича да си припомня и нееднократната помощ на САЩ и Запада в тежки хуманитарни ситуации за руската дъжава. Може би наред с други фактори, омразата се корени и в управлението на икономиката, която на Запад създава проспериращи нации, докато Русия при всичките ѝ природни богатства остава в края на класацията по стандарт на живот.
На този фон инфлацита в Руската федерация само за тази седмица скочи с повече от 11%. Днес Русия забрани износа на стотици руски стоки, в това число дървесина, контейнери, вагони, турбини и всякакъв тип апаратура, предаде Reuters. Тази стъпка първоначално може да доведе до промяна в някои цени, но в не особено дългосрочен план само ще потвърди максимата, че евтиното винаги излиза скъпо.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
