
Газът в Европа за първи път в историята струва повече от $2226 за хиляда кубика
- Нефт и природен газ
- Текст:

Стойността на фючърсите за газ в Европа нарасна днес с почти 60% и обнови историческия максимум - 2226 долара за хиляда кубически метра, показват данните на лондонската борса ICE Futures.
Стойността на априлските фючърси по индекса на най-ликвидния европейски хъб TTF при откриването беше близо 1500 долара, после котировките леко спаднаха, след което преминаха към стабилен растеж. Ценовият максимум в 10:58 ч. българско време достигна 2226 долара, което е с 59,4% по-високо от прогнозната цена през предишния ден - 1396,5 долара.
Цените на газа в Европа показват силна волатилност през последните дни. Но като цяло те нараснаха, след като руският президент Владимир Путин подписа укази на 21 февруари за признаване на суверенитета на Донецката и Луганската народни републики, а на 24 февруари Русия започна специална военна операция за демилитаризирането на Украйна, съобщава 1prime.
Ако в началото и средата на февруари фючърсите се търгуваха в диапазона от 800-1030 долара за хиляда кубически метра, то в края на месеца те рязко се повишиха до 1650 долара. Експертите отбелязват, че цените на газа в Европа заради "военната премия" могат да обновят историческите максимуми.
Осезаемото увеличение на цените на газа в Европа започна още през пролетта на миналата година, когато средната цена на спота на индекса на хъба TTF се движеше в диапазона от 250-300 долара за хиляда кубически метра. В края на лятото стойността на договора с доставка "един ден напред" надхвърли 600 долара, а в началото на октомври - вече 1000 долара. Историческият максимум на фючърсния пазар от 2190 долара беше достигнат на 21 декември 2021 г.
Експертите свързват покачване на цените с няколко фактора: голямото търсене на втечнен природен газ в Азия, ограниченото предлагане от страна на основните доставчици и ниското ниво на заетост на европейските подземни хранилища след продължителната студена зима и горещо лято на 2021 година. След това котировките корекционно намаляха, но като цяло такива устойчиво високи цени не е ималоза цялата история на функционирането на газовите хъбове в Европа - от 1996 година насам.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
