
Кои държави затвориха въздушното си пространство (обновява се)
- Авиация и космонавтика
- Текст:

На 24 февруари руският президент Владимир Путин направи обръщение и обяви началото на военна операция в Украйна. Украйна реши да затвори въздушното си пространство. Това вече обяви Молдова. За частично затваряне на въздушното пространство съобщи и Беларус.
11 летища в Южна Русия преустановяват работа до 2 март, съобщи Руската федерална агенция "Росавиация". Първоначално летището в Ставропол беше в списъка на Федералната агенция. По уточнена информация на ведомството обаче, той не влиза там. Към спрените летища се добавя и Липецк. Полетите над южната част на страната също са преустановени.
Полша и Чехия решиха да затворят въздушното си пространство за руските авиокомпании в отговор на руската операция в Украйна. По-късно България, Естония, Латвия, Литва, Румъния и Финландия предприеха такава стъпка.
Затваряне на небето за самолети от Русия също беше обявено от Ирландия, Австрия, Дания, Исландия, Белгия, Италия, Швеция и Германия. Великобритания забрани полетите на "Аерофлот", както и на руски частни самолети.
В отговор Русия наложи ограничения на полетите на авиокомпании от България, Полша, Чехия и Румъния, включително транзитни. Полетите могат да се извършват само със специалното разрешение на "Росавиация" или МВнР.
По-късно "Росавиация" съобщи за затваряне на небето за Словения и балтийските страни. "Росавиация" забрани самолети от Великобритания да влизат във въздушното пространство на Русия.
РБК прераде, че Канада, Испания и Северна Македония забраниха полетите на руски лайнери.
От днес, 2 март, самолетите на руските авиокомпании няма да могат да летят до САЩ и над тяхната територия. Това заяви в обръщение към Конгреса на САЩ президентът на САЩ Джо Байдън.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
