Европа разреши употребата на антивирусно хапче срещу Сovid-19
- Здравни
- Текст:
Снимка: medpagetoday.com
Европейската агенция по лекарствата (EMA) препоръча вчера разрешение за продажба на лекарствения препарат Paxlovid, производство на фармацевтичната компания Pfizer.
Това е първото перорално антивирусно лекарство в Европейския съюз за лечение на Сovid-19. Употребата му е препоръчителна при определени условия – при „възрастни пациенти, които не се нуждаят от допълнителен кислород, но са изложени на по-висок риск заболяването им да се развие в тежка форма“, се казва в изявление на EMA.
Очаква се до дни европейските стрни да получат от ЕМА документите за одобрението на Paxlovid. Европейският съюз ще направи централизирана покупка на достатъчни количества от лекарството, но някои стрни като Испания вече водят преговори с Pfizer за допълнителни дози Paxlovid.
Лекарството е показало 89% ефективност при намаляване на хоспитализациите и е активно срещу Оmicron.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:
Китай си построи свой курорт Санторини
Хакери удариха бизнес-база данни в Лихтенщайн
Световните приходи от продажбите на смартфони достигнаха 109 милиарда долара
Петролът поевтиня с над 5% след изявлението на Тръмп
Иран опроверга съобщенията за споразумение със САЩ относно Ормузкия проток
Там, където мечтите тръгват на път: децата на Вършец рисуваха своето бъдеще
Талант и традиции оживиха „Алеята на занаятите“ във Вършец
Повече от половината мигранти, преминали в испанския анклав Сеута, се завърнаха в Мароко
Мъск с мрачни прогнози за икономическото бъдеще на САЩ (втора част)
КЕШ клуб
300
3 000
30 000