
Вредите от палмовото масло и възможните алтернативи
- Екология
- Текст:

Индустрията за палмово масло е вредна за планетата, пише lifeglobe.net. Разчистването на площи за маслодайни палми е довело до обезлесяване, отводняване на торфища, пожари, загуба на биологично разнообразие, емисии на парникови газове и замърсяване на въздуха. Какви са обаче алтернативите, с които разполагаме?
Според някои учени отказът от палмовото масло може да има смисъл поради социални и политически причини, но не и от екологична гледна точка. Причината е, че не разполагаме с данни за въздействието върху околната среда на алтернативните култури, с които може да бъде заместен този продукт.
Като цяло търсенето на растителни масла, към които спада и палмовото масло, се очаква да нарасне с 46% до 2050 г. Някои от маслодайните култури, които се конкурират с маслодайната палма, също изискват обезлесяване и разчистване на терени.
От друга страна, маслодайната палма дава десет пъти повече продукция на единица площ и може да се отглежда в райони, неподходящи за голям брой други култури. В доклад на Международния съюз за защита на природата от 2018 г. се посочва, че маслодайните палми съставляват около 35% от всички маслодайни култури, а в същото време заемат само 10% от засетете с тях площи.
Ясно е, че производството на палмово масло е изиграло ключова роля за обезлесяването в световен мащаб, особено в миналото, когато са били разработвани много от насажденията с маслодайни палми. Но според 23 научни изследвания, проведени между 2000 и 2013 г. само 0,2% от обезлесяването в световен мащаб се е дължало на отглеждането на маслодайни палми.
Алтернативни култури като соята всъщност причиняват два пъти по-голямо обезлесяване, особено в ценни екосистеми като района на Амазонка. Другите маслодайни култури все още не са картографирани и изследвани в световен мащаб с подобно ниво на точност, поради което засега не е възможно да се направи подробна оценка и съпоставка.
Ако наличните плантации от маслодайни палми станат по-устойчиви, а новите се създават във вече обезлесени райони или разрушени екосистеми, тази култура може да произвежда по-малко въглеродни емисии от други насаждения с маслодайни култури, в това число и европейската рапица.
Затова не бива да се бърза с алтернативните култури, които могат да се окажат по-опасни, съветват учени. Вече има устойчив сертификат за палмово масло, който позволява на потребителите да вземат обмислени решения при закупуването на продукта. И ако наистина искаме да вземем най-разумните от гледна точка на екологията решения за бъдещето на нашата планета и на човечеството, всъщност се нуждаем от повече и по-обстойни изследвания.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
