
ЕП: Ипотеките в България с подвеждащи и неясни договори
- Потребителско кредитиране
- Текст:

Системата за ипотечни кредити в България се характеризира с правна сложност при договарянето, събирането на дълговете и изчерпването на националните средства за правна защита.
До това заключение стигна делегация на Европейския парламент след посещението си у нас през февруари. Информацията беше разпространена от националното радио.
Решението да бъде сформирана такава комисия беше взето след многобройни петиции за неравноправни клаузи в договорите за ипотечни кредити в България, получени в Европейския парламент.
Делегатите определят системата като „непрозрачна и много сложна". Те отчитат липсата на гаранции за пълна защита на потребителите при събирането на дълговете, подвеждащо поведение на частни банки като неинформиране за потенциални рискове и подвеждащи клаузи в договорите, недостатъчен надзор и санкциониране на частните съдебни изпълнители, труден достъп до безплатна правна помощ за потребителите.
По време на днешния дебат в Комисията по петиции евродепутатката от Зелените (Европейски свободен алианс) Татяна Жданока определи като особено незадоволително посещението на делегацията в БНБ.
Според нея евродепутатите не са усетили никаква воля от страна на институцията положението да се коригира.
„Акцентираме върху препоръките си към Българската народна банка. Тя би трябвало да е обезпокоена от това, че частните банки нямат ясни правила за отпускането на кредити, които да гарантират защитата на потребителите според европейското право", предупреди Жданока.
Евродепутатът от Партията на европейските консерватори и реформисти Андрей Слабаков определи доклада като обективен и изрази надежда, че той ще повлияе в правилната насока.
„Лично говорих с Асоциацията на банките. Оттам ми обещаха да поправят тези странни, неразбираеми за нормалните хора условия, които съществуват в договорите", съобщи пред БНР Слабаков.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:


Китай изпрати в космоса модел на мозък върху чип

Страните от ЕС се споразумяха за 18-ия пакет санкции срещу Русия

Германия и Великобритания се споразумяха за взаимна отбрана

Пет държави от ЕС ще тестват приложение за проверка на възрастта при онлайн услуги

Борсовите цени на природния газ в Европа се покачват с близо 1%

Британски учени създадоха най-голямата колекция изображения на човешкото тяло

Има риск от спиране на дейта центрове заради жегата и недостига на вода
