
Финансовите пазари връщат позициите си
- Актуално
- Текст:

Търговската война между Пекин и Вашингтон се задълбочава с обявени мита от 125% за китайския внос в САЩ и ответната тарифа на Китай от 84% върху американските стоки. Въпросът е може ли Китай да издържи на 125% американско мито, и ако американският пазар стане недостъпен, в каква посока ще се насочи китайският износ.
Проблемът е „мащабно дипломатическо и геополитическо главоболие за китайското ръководство“, казва експерт от The Economist, позовавайки се на китайски официални лица и икономисти. Според тях решението е трудно, дори ако Пекин насочи експорта си към партньори в Европа, Латинска Америка и Глобалния Юг, тъй като една приливна вълна от евтини китайски стоки ще подкопае местните производства и пазарите на труда.
Но китайското правителство „не се страхува от провокации“, заяви в социалните медии говорителка на китайското външно министерство и написа под видео от ерата на Мао Дзе Дун "Ние сме китайци. Няма да отстъпим”. Тя допълни, че отговорът на Китай „ще продължи докрай“ и Пекин няма да позволи действия срещу „интересите на китайския народ или подкопаване на китайската търговска система” в резултат на „егоистичните" ходове на САЩ, които „дестабилизира глобалния икономически ред“.
Анализатори се опасяват, че последните мита на САЩ и Китай имат потенциала да унищожат търговските връзки между двете световни суперсили. Въпреки това пред репортери в Овалния кабинет Тръмп снощи заяви, че „Си е умен човек” и в крайна сметка ще постигне добра сделка. За да не прекали в похвалите, американският президент веднага добави: „имаме оръжия, за които никой дори не знае“.
Междувременно индексите на азиатските пазари се повишиха: Nikkei 225 (Япония) с 8,2%, Kospi (Южна Корея) с 5,9%, Shanghai Composite (Китай) с 1,2%, Hang Seng (Хонконг) с 3,1%, Taiex (Тайван) с 9,3%. Австралийският ASX 200 отбеляза 4,5% повишение, докато борсите в Индия не можаха да се възползват, тъй като са затворени по повод днешния официален празник.
Европейските пазари също се възстановяват. Лондонският FTSE 100 се покачи с 6%, френският Cac 40 с 6,3%, германският DAX с над 8%.
Световните лидери коментираха 90-дневното митническо примирие. Министър-председателят на Полша Доналд Туск призова всички страни „да извлекат най-доброто“ от паузата, като подчерта, че здравите отношения със САЩ са „обща отговорност на европейци и американци“.
Вицепремиерът на Виетнам – страната, която поне временно си отдъхна от надвисналото 47% мито, каза, че очаква „двустранни преговори и митнически споразумения“.
Бъдещият канцлер на Германия Фридрих Мерц обяви, че тримесечната пауза е положителният резултат от единния европейски подход. Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен приветства решението, като „важна стъпка към стабилизиране на световната икономика“. Тя подчерта, че ЕС остава ангажиран с преговори и „тарифно споразумение нула срещу нула“. Междувременно, ЕС паузира контрамитата си също за 90 дни.
Ситуацията сред бизнеса е разнообразна. Някои компании отбелязаха по-добра сутрин, други заявиха, че са виждали и по-лоши дни. Най-големият печеливш е Barclays, чиито акции скочиха с 30% при отварянето, но след това се установиха на 14%. JD Sports и Rolls Royce поскъпнаха съответно с 11% и 10%. Супермаркетите в Обединеното кралство обаче продължиха лошата тенденция от последните дни. Акциите на Tesco паднаха с 6%, на Sainsbury's с 4,8%, а Marks & Spencer отбеляза спад с 2,6%.
Интересна е ситуацията в САЩ, където Тръмп призна, че смекчаването на митническата му политика е повлияно от позицията на съветниците му милиардери. Същевременно малкият бизнес продължава да бие тревога. Вносител на играчки заяви вчера пред Fox News, че при настоящата търговска ситуация между САЩ и Китай годишните му разходи ще скочат от $ 46 000 на $ 346 000. Както е популярно, богатите вероятно ще станат още по-богати, бедните - по-бедни.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
