
Вандали унищожиха творба на един от най-известните съвременни художници на Италия
- Актуално
- Текст:

Композицията е реплика на неокласическата „Венера с ябълка“ на датския скулптор Бертел Торвалдсен от XIX век, но във версията на Пистолетто статуята рови в куп парцали. Вчера творбата беше подпалена и докато пожарната потуши пламъците, от изкуството остана само овъгленото метално скеле.
Пред CorrieredellaSera Пистолето търси причините за вандалския акт във внушението на творбата си: „Работата ми призовава за възраждане, за необходимостта да се намери баланс и хармония между двата типа мислене – красотата и съвършеното консуматорство, което е катастрофа.Светът така или иначе пламва. Тези, които подпалиха Венера, носят същите демони, като онези, които водят войни”, обобщава художникът.
Европейската преса, включително Euronews, бързо свърза случая с множеството посегателства над културни и исторически ценности в последните месеци, подчертавайки особено „обезличаването на Колизеума в Рим” от британски турист (по националност българин), който издраска с ключ стена в култовия италиански исторически символ. Съобщава се и за канадски тийнейжър, направил същото с нож в японски храм, включен в списъка на ЮНЕСКО със световното културно наследство.
„Венерите” на Микеланджело Пистолетто са знакова част от съвременното изобразително изкуство на Италия, с няколко версиси – една „Бетонна Венера”, изложена от 1967 г. в парков център, както и мраморна версия в лондонската галерия „Тейт”.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
