
В Япония създадоха прозрачни слънчеви панели, 1000 пъти по-ефективни от обикновените
- Соларна енергия
- Текст:

Работата е публикувана в списание Nature.
За да получат прозрачни слънчеви клетки, авторите поставили допълнителен слой от волфрамов оксид, който има много висока проводимост, между електрод от индий- калаен оксид (ITO) и еднослоен волфрамов дисулфид (WS2).
В сравнение с конвенционалните устройства с електрод от индий-калаен оксид, способността на фотоклетката да преобразува слънчевата енергия в електрическа е хиляда пъти по-висока.
Инженерите вече са адаптирали технологията за масово производство на такива слънчеви клетки с различни размери.
Сега те работят върху интегрирането на новия подход в реално производство и очакват разработката им да позволи създаването на слънчеви панели за прозорци на къщи и автомобили. Също така откритието може да се използва при създаването на умни носими устройства, които получават енергия от светлина.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Представиха мерките и финансовите инструменти, подходящи за строителния бранш

Предприятията в Казанлък отчитат приходи от над 1,8 млрд. лв.

Япония ограничава износа на технологично оборудване

Въпросът с изпращане на мироопазващи войски в Украйна става „все по-легитимен“ – Орбан

Наполовина по-малки сметки за електричество в Италия

Илон Мъск се насочва към Китай

Общественото доверие в британския парламент падна на 22%

МААЕ подкрепя ангажимените на AEЦ "Козлодуй" по отношение на безопасността
