Д-р Ценков: Видин се връща на картата на балнеолечебните центрове в България

Д-р Ценков: Видин се връща на картата на балнеолечебните центрове в България Снимка: Община Видин

Предстои да се сбъдне отдавнашната мечта на видинските граждани за възстановяване на минералните извори, заяви кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков

Той днес подписа договор с фирмата, която ще разработи проекти за нови водовземни съоръжения за минерални води от находищата „Видин“, „Сланотрън“ и „Градец“. Своя подпис под документа сложи и инж. Цветан Йотов, управител на фирмата изпълнител „ПИКС – Петров и Сие“ СД.

Срокът за изготвяне на проектите за водовземните съоръжения за трите находища на минерална вода е 32 календарни дни от датата на подписване.

Стойността на договора е 53 333 лв. без ДДС. 


Д-р Ценков припомни, че преди няколко месеца във Видин се проведе среща-дискусия за обсъждане на мерки за разработване на минералните извори.

На форума тогава видинският кмет пое ангажимент, че Общината в кратки срокове ще извърши необходимите процедури за възлагане на проектиране, за да се поиска впоследствие финансиране от държавата за самите сондажи.

Нашата огромна надежда е тези три извора да станат факт до края на мандата. Смятам, че това ще зарадва всички наши съграждани, както и ще даде огромен шанс Община Видин да се върне на картата на балнеолечебните центрове“, отбеляза д-р Ценков.

Инж. Цветан Йотов посочи, че предстои доста работа, но поздрави общинското ръководство и администрацията за многото, което вече е направено, визирайки предварителната оценка на ресурсите и актуването.

В тази връзка кметът отбеляза, че в последните 20 години много приказки са изговорени на тема минералните извори, а се оказало, че нищо по този въпрос реално не е направено. И изрази задоволство, че след година и половина усилена работа се стига до подписването на настоящия договор.

От фирмата изпълнител бяха категорични, че потенциалът на трите находища на минерални води е значителен, като бъдещите анализи ще покажат дали освен за балнеолечебни цели минералната вода би представлявала интерес и за химическата и фармацевтичната промишленост.

Кладенците, които ще се проектират, ще са с дълбочина 1500 м. Очаква се термоминералните води да са с температура 45 градуса при Сланотрън и Видин и около 34-35 градуса при Градец, с дебит около 5-10 литра в секунда на самоизлив.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: