
Петкова: От 2021 ще имаме нов източник на природен газ
- Енергетика
- Текст:

„През 2013 г. „Булгаргаз" сключи договор със СОКАР за доставка на 1 млрд. куб. м. газ. Тя трябва да започне от 1 януари 2021 г.". Това заяви в ефира на NOVA енергийният министър Теменужка Петкова.
От думите на министъра стана ясно, че въпреки, че газовата връзка с Гърция няма да е готова навреме, българските потребители ще имат достъп до алтернатива на доставките от Русия. "Важното за България е, че от новата година на пазара ще има друг източник на природен газ - от Азербайджан.", подчерта Петкова.
Министър Петкова уточни, че азербайджанският газ ще постъпи на 1 януари в България не през входна точка Комотини, която е в рамките на проекта за интерконектора Гърция - България, а през друга входна точка. Интерконекторът Гърция - България е обмислен така, че да се случи паралелно с пускането на Трансадриатическия газопровод, обясни още тя. Забавянето в строителството на територията на България се е случило заради проблеми, възникнали във връзка с пандемията, включително и такива с доставките. Временната входна точка ще функционира в продължение на няколко месеца, докато стане готова входната точка Комотини, която е планирана първоначално при подписването на договора, уточни Петкова.
В отговор на въпрос, дали енергийната ни система е защитена в настоящата ситуация на пандемия, министърът припомни, че енергийните предприятия са стратегически обекти и в такива ситуации работят по специални планове. Указания на работещите в предприятията са дадени още през месец март, а системата работи по тях и в новата обстановка още от септември месец, каза още тя.
По отношение на АЕЦ „Козлодуй“, тя подчерта, че хората, работещи в централата имат много високо чувство на отговорност и осъзнатост по отношение на важността на работата си в централата. Министърът каза още, че се прилагат всички мерки за сигурност и санитарна безопасност.
Министърът подчерта значението и предимствата на диверсификацията за по-добрите цени и условия на пазара. „Такива проекти са много важни и имат стратегическо значение както за енергийния сектор, така и за икономиката ни. Те ще позволят на страната да запази стратегическото си място на газовата карта на Европа.", добави тя.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
