
Италия обяви "извънредна демографска ситуация"
- Демографска криза
- Текст:

Мнозина смятат, че мерките, предприети от правителството на Джорджа Мелони, не са достатъчни и страната може скоро да се окаже в демографска дупка.
Спад на раждаемостта през последните години се наблюдава в цяла Европа. Този проблем е особено остър в Италия.
Освен, че раждаемостта там е една от най-ниските в Европейския съюз, местното население застарява много по-бързо, отколкото в други страни от общността.
Предотвратяването на свличане в демографска дупка е една от основните задачи на италианското правителство и управляващата коалиция, водена от партията Италиански братя. Но методите на властите, особено техният предстоящ законопроект за абортите, предизвикват критики и много въпроси от социолози и местни неправителствени организации.
Това ясно показа двудневната конференция в Рим, посветена на демографските проблеми. Участниците се съгласиха, че в страната има „извънредна ситуация“.
„Най-старата“ нация в Европа: Италия се плъзга в демографска дупка
Населението на ЕС се връща към растеж през 2022 г., движено от миграцията - Евростат
Джиджи Де Пало, ръководител на фондацията за плодовитост:
„Това е проблем, независимо от една или друга политическа партия. Този проблем засяга целия политически спектър и засяга всички социални категории, от имигранти до възрастни хора.
Смята се, че ако тенденцията се запази, до 2030 г. 59-милионното население на Италия ще намалее с почти 1 милион души.
Според италианската национална статистическа служба (ISTAT), ако през 2022 г. общият коефициент на раждаемост (тоест средно броят на децата на жена) е бил 1,24, то година по-късно той е спаднал до 1,2.
А застаряващото население е тежко бреме върху пенсионната система и здравеопазването.
Сабрина Прати, генерален директор на ISTAT:
„Една от основните характеристики на ситуацията в Италия е, че кризата тук продължава от много години. От 2008 г. броят на новородените е намалял с 200 000. В повечето случаи това се дължи на намаляване на броя на потенциалните родители. Това се обяснява със спада на раждаемостта, който започна преди 30 години.Миналата година правителството отдели около 1 милиард евро за мерки, насочени към подпомагане на жените да балансират между отглеждането на деца и работата."
Адриано Бординьон, президент на Националния форум на семействата:
„Целият западен свят е изправен пред много сериозно предизвикателство от исторически мащаби. В идеалния случай Европа трябва да се намеси и да свика междуправителствена конференция за обсъждане на този въпрос.Джорджия Орланди, кореспондент на Euronews:
„Опозиционните партии твърдят, че правителството трябва да направи повече, за да повиши раждаемостта, а експертите казват, че последният бюджет не прави достатъчно за справяне с проблема.
Мнозина са съгласни в едно: през последните няколко десетилетия властите не успяха да разработят ясна стратегия за решаване на проблема с демографския спад в Италия или поне за предотвратяване на по-нататъшен спад на раждаемостта в страната.
Euronews
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:


Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
