
Учени създадоха първите в света водни батерии
- Енергия
- Текст:

Тези устройства, за разлика от често използваните литиево-йонни батерии, са на водна основа, което ще им позволи да съхраняват безопасно енергия без използването на токсични електролити.
Литиево-йонните батерии, въпреки тяхната популярност и широко разпространение, имат своите недостатъци, особено по отношение на безопасността. Водата, използвана в новите батерии, предлага решение на този проблем, като прави устройствата по-малко токсични, по-лесни за рециклиране и елиминира възможността от пожар или експлозия.
Въпреки че водните батерии в момента отстъпват на литиево-йонните батерии по производителност, техните създатели казват, че планираните подобрения могат да ги направят конкурентоспособни през следващите пет до десет години.
Тези батерии, наречени водни метално-йонни батерии или просто водни батерии, са по-безопасна за околната среда алтернатива с по-лесен процес на рециклиране.
Ръководителят на проекта професор Tianyi Ma от университета RMIT изрази увереност във възможностите на своя екип и подчерта, че водните батерии не изискват екзотични материали за създаване, което ги прави по-достъпни и рентабилни. Материалите, които използват, като магнезий и цинк, са много достъпни и имат ниска цена, което прави производството на батерии по-устойчиво и щадящо околната среда.
Въпреки че мощността на водните батерии все още изостава от литиево-йонните батерии, изследователите са уверени, че тяхната технология бързо ще настигне съвременните стандарти.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
