
Турция е изнесла тази година военна техника за рекордните $ 2.37 милиарда
- Актуално
- Текст:

Реално погледнато, турската отбранителна индустрия има шанса да постигне и да надмине тази цифра, коментира dailysabah.com. „Турската отбранителна индустрия пише история на успеха, предизвиквайки възхищението на света през последните години“, каза Ердоган във вторник на откриването на IDEF – едно от най-големите световни събития в областта на отбранителните продукти.
През последните две десетилетия отбранителната индустрия на Турция претърпя дълбока трансформация, с цел да намали външната зависимост от западното въоръжение чрез иновативни инженерни инициативи и местно разработени технологии – и успя. Ако в началото на века 80% от въоръжението на Турция беше внос, днес делът на вносните отбранителни съоръжения е 20%. Съответно, бюджетът за отбранителната промишленост е скочил от $ 5.5 милиарда през 2002, до $ 90 милиарда тази година. В сектора работят над 3000 компании с повече от 80 000 служители
Сред най-търсените продукти на Tурция са бойните дронове, с фаворит известния TB2 Bayraktar, произведссво на частната компания Baykar. Възползвайки се от дипломатическите инициативи на Ердоган, Baykar подписа миналата седмица "най-големият договор за износ на отбранителна техника в историята на Турция". Сделката включва износ на забележителния боен дрон Akıncı, по-новата версия на Bayraktar TB2, който се доказа на бойното поле в Сирия, Либия и Азербайджан и особено след използването му от украинската армия срещу руската инвазия.
Към днешна дата Baykar е подписал споразумения за продажба на TB2 с поне 30 държави, включително четири страни-членки на НАТО и две на ЕС. Последно миналия месец Кувейт подписа договор за покупката на TB2 на стойност $ 367 милиона.

Турция е важен износител на военни кораби, укрепвайки същевременно и своите военноморски сили. В процес на изграждане е флагманът на турския военноморски флот - многоцелевият десантен кораб TCG Anadolu, който ще бъде първият в света боен плавателен съд със собствена армада безпилотни самолети, най-вероятно Bayraktar TB3 на Baykar. Тази версия на TB2 е проектирана за къса писта и е първият по рода си дрон със сгъваеми крила. Очаква се тестовата му фаза да завърши до края на 2023 г. От TCG Anadolu ще може да излита и безпилотният изтребител Kızılemma, също на Baykar.
В процес на разработка е и турският боен самолет от пето поколение KAAN. Целта е с него да бъдат заменени самолетите F-16 в турските военновъздушни сили. През март KAAN направи дебюта си на пистата и завърши първия си тестов период. Очаква се да е готов за експлоатация през 2030 г.
„Имаме удоволствието да представим нашите знания и опит в отбранителната индустрия в полза на нашите приятели. Анкара не се стреми просто да продава продукти, но има за цел да установи дългосрочни партньорства и да развива съвместни проекти”, каза на IDEF 2023 турският президент.
Турската отбранителна промишленост действително е повод за гордост, макар че горчива гордост е производството на оръжие. Но при настоящите военни конфликти, и особено след руската инвазия в Украйна, отбраната очевидно далеч ще изпревари по инвестиции всички други тежки проблеми на света – климатичните промени, борбата с глада, осигуряването на прясна вода, здравеопазване, образование, култура и пр. и пр.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
