
Поредна голяма транспортна стачка в Германия
- Актуално
- Текст:

Стачката е „предупредителна”, т.е., не изисква гласуване от страна на синдикалните членове, припомня Euronews. Организатор е Германският транспортен синдикат EVG, след като железничарите не успяха да постигнат споразумение за заплащанията си с Deutsche Bahn.
До полунощ във вторник ще спрат влаковете на дълги разстояния, регионалните и товарните влакове, плюс скоростните влакове (IC) и системата на S-Bahn. Градски оператори, включително BVG в Берлин и MVV в Мюнхен, които не са членове на EVG, ще поддържат местния транспорт, включително U-Bahn и трамваите.
EVG представлява около 230 000 железопътни и автобусни работници от 50 компании, в това число и Deutsche Bahn. Синдикатът настоява за 12 % увеличение на заплатите, но не по-малко от € 650 на месец.
Deutsche Bahn до момента предлага пълзящо увеличение от около 10 % за служителите с ниски и средни доходи, и 8 % за тези с високи доходи, както и еднократно плащане от € 2 850 за всички работници, съобщи държавната телевизия Deutsche Wellе (DW).
Според преговарящият от страна на EVG обаче, тази оферта трябва да бъде „значително подобрена“. Очаква се преговорите да продължат в края на май.
Пред DW от Deutsche Bahn осъдиха стачката като „безумна, безпочвена и абсолютно прекомерна“, оценявайки включително и потенциалната възможност за трансгранични закъснения и смущения в железопътния транспорт в цяла Европа. В последните месеци Германия е поле на мощна социална мобилизация с искания за по-високи заплати във всички сектори - от училищата, до болниците и пощите.
Ако плановете ви за пътуване съвпадат с часовете на стачката, в резултат на което влакът, за който имате билет, бъде отменен, пазете всички разписки и касови бележки за неочакваните разходи, съветва Euronews, тъй като в някои случаи Deutsche Bahn предлага € 80 обезщетение, независимо дали за храна, смяна на билета или покупка на нов, както и за наложило се настаняване за нощувка.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
