
Морските птици започнаха да страдат от ново заболяване "пластикоза"
- Природа
- Текст:

Изследователи са открили заболяването у крайбрежни птици с твърде много пластмаса в стомасите им.
Микрочастиците от полимери обгръщат стените на стомаха и не позволяват на хранителните вещества да се абсорбират и пилетата да растат.
Освен това много птици имат големи парчета пластмаса в храносмилателните си органи, които могат да заемат много място и в крайна сметка да заемат целия стомах. Смилането на пластмасата е почти невъзможно, органите на морските буревестници и чайките обрастват с белези, което води до фиброза.
Ученият Алекс Бонд също така описва микропроцесите на въздействието на пластмасата: частиците увреждат жлезите в тръбните органи, тъканите губят своята структурна цялост. Поради тези промени морските птици вече не могат да усвояват храната.
Изследването на новата болест на морските птици е проведено от учени на остров Лорд Хоу и е публикувано в Journal of Hazardous Materials.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Сравниха механичните сърдечни клапи с биологичните - природата изгуби съревнованието

Китайският Ne Zha 2 стана първият нехоливудски анимационен филм, спечелил $1 млрд.

Tesla е най-големият губещ в технологичната „великолепна седморка“

Кола се вряза в група пешеходци в Мюнхен (обновена)

Американска компания е следила военни от САЩ и е продавала данните в чужбина

Associated Press обвини Белия дом, че нарушава конституцията

С какво е опасна за човека прекомерна употреба на изкуствен интелект

Европейският съюз обмисля ограничаване на цените на газа заради рекордния ръст
