
Съдят Google като собственик на YouTube за клипове, провокиращи тероризъм
- Технологии
- Текст:

Делото е заведено от семейството на 23-годишната Ноеми Гонзалес, която беше застреляна от въоръжени лица на Ислямска държава в Париж през 2015 г.
Вчера съдиите от Върховния съд на САЩ изслушаха близо три часа аргументите на адвокати, представляващи американски служители, Google и опечаленото семейство.
От Google твърдят, че не носят отговорност, позовавайки се на законодателство от 1996 г. и по-точно раздел 230 от т. нар. Закон за благоприличие в комуникациите, който защитава интернет компаниите, постановявйки, че те не са отговорни за съдържание, публикувано от трети страни на техните платформи. Същевременно, законът не забранява на компаниите да премахват съдържание.
Делото е първи случай, когато Върховният съд е натоварен с отговорността да определи обхвата на раздел 230 и да прецени дали платформи като YouTube, Facebook и Twitter са защитени, когато техните алгоритми насочват потребителите към определена информация.
По време на изслушването съдиите отбелязаха, че настоящият пейзаж в интернет се е променил значително от времето на приемането на закона преди 27 години. Съдиите изразиха и загрижеността си, че едно решение в полза на семейство Гонзалес може да отприщи потоп от съдебни дела срещу технологични компании и дори изразиха опасение, че всяко решение, ограничаващо законовата защита на интернет-компаниите, може да срине цифровата икономика.
Семейството на Ноеми Гонзалес започна делото си срещу Google през 2016 г., твърдейки, че технологичният гигант е нарушил федералните закони за борба с тероризма, като е препоръчал на своите потребители видеоклипове, публикувани от Ислямска държава. Позовавайки се на закона, Google спечелиха две дела на по-ниска инстанция. Очаква се решението на Върховния съд да излезе до края на юни.
Днес се гледа подобно дело и срещу Twitter, което трябва да прецени дали платформата е подпомогнала тероризма, като е допуснала сред потребителите си представители на Ислямска държава.
Случаите връщат на дневен ред коментарите по повод публикуването на нацистки символи и клипове, отричащи Холокоста, в YouTube. Видеоплатформата ги забрани, но все още допуска проблемни материали, включително т. нар. „borderline” съдържание, чийто смисъл не е ясно дефиниран.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
