
Роботите в Китай лишават хората от работа и добро заплащане
- Икономика
- Текст:

Изглежда също, че паралелно с автоматизацията на трудовите процеси се увеличават семейните дългове, като същевременно се отчита малко намаляване на раждаемостта, нараснало безразличие и ограничаване на средствата при грижите за родените вече деца.
Изследването, озаглавено „Как работниците и домакинствата се приспособяват към роботите? Доказателства от Китай“, е дело на учени от университетите в Питсбърг (САЩ), Торонто (Канада) и пекинския Tsinghua University. Авторите му анализират ефектите от въвеждането на роботи в промишлеността върху работниците и техните семейства.
Изследването ползва официални данни, свързани с призива на китайския президент Си Дзинпин от 2014 г. за революция в роботиката с цел стимулиране на производството. В резултат на това, петгодишният план на Китай за периода 2016 - 2020 г. включваше милиарди юани за ускоряване на автоматизацията.
Китай е първи в света по количество индустриални роботи (приблизително 943 200 единици), но изостава от по-напредналите икономики като брой роботи на глава от населението, отбелязват авторите. Според Международната федерация по роботика, с най-много роботи на 10 000 служители са Южна Корея, Сингапур, Япония, Германия и Швеция, следвани от Хонконг, САЩ, Тайван и Китай.
Изследователите отбелязват, че инвестициите в роботи могат да помогнат на Китай да увеличи производителността на фона на нарастващите разходи за труд, засилващата се международна конкуренция и застаряващото население. Автоматизацията обаче засяга икономическите перспективи на стотици милиони китайски работници в производството и други сектори.
Позовавайки се на документ от 2016 г., изследването посочва, че подходящи за автоматизация са цели 77% от китайските работни места. Като пример се посочва компанията Foxconn (производител на iPhone за Apple с централа в Тайпе), която в периода 2012 г. - 2016 г. е заменила с роботи над 400 000 работни места.
Според изчисленията на учените, въвеждането на един робот увеличава риска един китайски работник да бъде уволнен с 1 процентен пукт, като същевременно намалява шансовете му да бъде нает отново с 6 процентни пункта и увеличава с повече от 5 процентни пункта средната стойност на безработицата в страната.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:


Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
