
Последното суперлуние през 2022 г. ще бъде на 11 август
- Природа
- Текст:

На 11 август на нощното небе ще може да се наблюдава последната суперлуна за 2022 г.: случайно съвпадение с пълнолунието, произтичащо в момента, когато естественият спътник на Земята ще се окаже близо до най-близката до нас точка в орбитата си (перигей).
По данни на НАСА, когато това се случва, Луната по принцип става малко по-ярка, отколкото когато се намира в апогея си (най-отдалечената точка) - размерът й се увеличава с около 14 процента, а яркостта й - с 30 процента.
Това явление се случва, тъй като орбитата на Луната е почти кръгла, но не напълно. Тя фактически е елипса - така че по време на въртенето си около Земята Луната се приближи или отдалечава. Не съществува строго астрономическа дефиниция и определението за суперлуние често е доста произволно.
Астрофизикът Фред Еспенак определя суперлунието като пълнолуние, което се случва, когато Луната е в рамките на 10 процента от своя перигей. Обикновено има три или четири суперлуния годишно. През 2022 г. те са общо четири, а тази вечер е последното за годината.
Много по-забележим е оптичният трик, наречен лунна илюзия. По това време Луната се намира близо до хоризонта, създавайки впечатлението, че е масивна и много по-близо от обикновено.
На 11 август Луната ще изгрее рано вечерта и ще бъде видима през цялата нощ. Ако искате да наблюдавате суперлуние възможно най-близо до перигея, тогава ще трябва да изчакате до 6 декември 2052 г. Следващото най-добро суперлуние ще се състои на 25 ноември 2034 година.
За съжаление, това суперлуние ще повлияе на друго астрономическо събитие: пикът на метеорния поток Персеиди. Яркостта на Луната ще усложни наблюдението му.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
