
Путин - победител в бума на цените на енергията
- Енергийна борса
- Текст:

"Високите цени на енергоносителите са изгодни преди всичко за Кремъл. При създаването на бъдещи енергийни системи Европа трябва да се поучи от този урок - и да търси други партньори", пише германското бизнес издание Handelsblatt.
"Твърде често обявяваха картела на страните износителки на петрол ОПЕК за вече мъртъв. Най-малко толкова често, колкото прогнозираха максималното за цялата история ниво на производство на петрол ("пик на петрола"). Нито едно от двете досега не се е случило. Напротив: ОПЕК остава боеспособна и доволна от повишаването на цените на петрола", отбелязва журналистът Матиас Брюгман.
«ОПЕК+ е исторически съюз на два заклети врагове: Русия и Саудитска Арабия. Кремъл помага на най-големия производител на петрол в света да балансира цените и добива. Това не позволява на големите производители просто да увеличават производството сами, което би довело до нова надпревара на пазарите за продажби и излизане на цените извън контрол», се казва в статията.
"Явявайки се най-големият в света износител на природен газ и най-големият производител на въглища, Русия също се възползва от ценовия бум на световните енергийни пазари и разширява своето влияние с помощта на спорния балтийския газопровод "Северен поток-2", - посочва авторът на статията.
«Във финансов смисъл Москва в момента е напълно неуязвима, въпреки всички санкции, наложени й поради анексирането на украинския полуостров Крим и военната намеса в източната част на Украйна. 600 милиарда долара валутни резерви, добре напълнен фонд за национално благосъстояние и очакваният в момента бюджетен излишък, укрепват позицията на Путин. Той може спокойно да поддържа финансово своята експанзионистична политика, модернизацията на армията си и разширяването на руския репресивен аппарат», пише изданието.
"Но европейските политици и компании трябва да извлекат от ситуацията един урок: в постнефтената епоха зависимостта от Русия ще трябва спешно да се намали. Специално за сегашните планове за водородна стратегия, това означава, че Германия и ЕС трябва да способстват за развитието на възобновяемите източници на енергия и производството на водород в други страни: Украйна, Северна Африка и други съседни страни на стария континент".
"Защото това сътрудничество укрепва и стабилизира европейското съседство. Това е много целесъобразно в дългосрочна перспектива, както в политически, така и в икономически план, но преди всичко от съображения за защита на климата. В края на краищата, Русия иска да прокара на пазара водород от природен газ и ядрена енергия, ако е необходимо и много по-евтино, за да премахне от пътя си такива конкуренти като Украйна или Мароко. Но Европа трябва да се противопостави на тези изкушения на всяка цена - преди всичко заради защитата на климата", заключава Handelsblatt.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
