Броят на хипертониците в света се е увеличил двойно за последните 30 години
- Здравеопазване
- Текст:
Снимка: https://pixabay.com/
Броят на хората на възраст между 30 и 79 години с хипертония се е увеличил от 650 милиона на 1,28 милиарда през последните 30 години.
Това следва от резултатите от проучване на Имперския колеж в Лондон и Световната здравна организация (СЗО), публикувано в научното списание Lancet.
Авторите на изследването са проучили данни от повече от 100 милиона души, чието кръвно налягане е повишено, в 184 държави. Информацията е взета от периода 1990 до 2019 г.
Според резултатите от изследването, хипертонията започва да се разпространява все повече в страни със средни и ниски доходи, докато по -рано повече хора с такова заболяване е имало в страни с високи доходи.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:
Apple загуби второто място в класацията на най-големите компании в света
Ирак обмисля излизане от ОПЕК
Китай пусна на вода най-големия в света контейнеровоз, задвижван с метанол
За финансирането на НАТО може да се създаде специална банка
Илон Мъск отново е „само“ милиардер
ЕС планира да намали разходите на бизнеса с € 8 милиарда годишно
С аромата на 77 и половина билки и вярата в доброто
Китай въвежда по-строг контрол върху износа на стратегически важни минерали
Борсовата цена на алуминия падна под 3200 долара за тон
КЕШ клуб
300
3 000
30 000