
Новият документален филм за Антъни Бурдейн предизвика гневни реакции
- Култура
- Текст:

Документалният филм „Roadrunner: Филм за Антъни Бурдейн“, представен миналата седмица, предизвика гневни реакции и постави въпроса за етиката на създателите на филми и използването на изкуствения интелект за целите на документалистиката, пише The New Yorker.
Емоционална хроника за живота на покойната телевизионна звезда и въздействието му върху близките му хора. Режисиран от Морган Невил, филмът изобразява Бурдейн, който се самоуби през 2018 г., като свръхестествено харизматичен човек, който притежава способността едновременно да фокусира и да обърка живота на хората около себе си.
За да създаде повествованието на филма, Невил използва десетки хиляди часове видеозаписи и аудио архиви. За три конкретни реплики, използвани във филма, Невил поръчва на софтуерна компания да направи версия на гласа на Бурдейн, генерирана от изкуствен интелект. Именно те предизвикаха гняв и безпокойство сред феновете на Бурдейн. Режисьорът не разкрива в кои точно случаи е използван генерираният глас и кога репликите на звездата са автентични.
Със сигурност, според медиите, аудиото, генерирано от AI, е използвано, за бъде преразказан текст, който самият Бурдейн е написал - става дума за имейл до негов приятел, който той чете на глас във филма. Дали е етично да се клонира гласът на мъртъв човек, е въпрос, от който Невил не изглежда твърде загрижен. „По-късно можем да направим документално-етична комисия за това“, каза той пред New Yorker.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:


Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
