
Достъпни технологии: цената за използването на ИИ е спаднала 280 пъти само за 1,5 години
- Изкуствен интелект
- Текст:

Според данни от доклада AI Index 2025 на Станфордския институт HAI, през последните 18 месеца разходите за работа с изкуствен интелект (ИИ) от ниво GPT-3.5 са намалели от $20 на $0,07 за милион токени (токен – виртуална монета, цифрови пари).
Това е спад от 280 пъти. Но заедно с поевтиняването са се увеличили и разходите - както финансовите, така и етичните.
Технологични гиганти като OpenAI и Google рязко увеличиха бюджетите си за обучение на изкуствен интелект: ако преди това са били достатъчни няколко милиона долара, то днес стотици милиони се харчат за водещи модели, а в случая с Grok-3 от xAI - до 1 милиард долара.
Обаче колкото по-достъпен е ИИ, толкова по-големи са и рисковете. През 2024 г. са регистрирани 233 инцидента, свързани с неговата некоректна работа - от фалшиви обвинения в магазини до деструктивни съвети от чатботове. Това е с 55% повече, отколкото година по-рано. И най-често компаниите предпочитат да не признават грешките.

Междувременно се засилва и ИИ-надпреварата между САЩ и Китай. Разликата в качеството на езиковите модели е минимална - едва 1,7% според данни на Chatbot Arena, но по отношение на броя на напредналите модели САЩ все още водят: 40 срещу 15 за Китай и само 3 за Европа.
Авторите на доклада предупреждават: технологиите се развиват стремително, но нормативната уредба и въпросите за отговорността не успяват да ги догонят. На фона на бързото намаляване на разходите за изкуствен интелект все повече хора получават достъп до мощни инструменти. И това не винаги е за добро.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
