
България иска да участва в концесиите на пристанищата в Кавала и Александруполис
- Институции
- Текст:

Там той се срещна с гръцкия си колега Кириакос Мицотакис. Проведени бяха и пленарни разговори с участието на министри от двете страни.
Интересът към Кавала е за участие с 20%. Фирмите-концесионери там, които скоро ще подпишат договор с Гърция, вече са изразили съгласие да добавят и български партньор, който по всяка вероятност ще бъде държавно дружество. Концесията за пристанището в Александруполис в момента е спряна.
Когато отново бъде обявена, България ще има възможност да заяви своя интерес, каза министър-председателят след завръщането си от Атина.
България и Гърция са стратегически партньори по отношение на енергийните и транспортните коридори „Север-Юг“. „Когато миналата година „Газпром“ спря доставките на газ за България, Гърция изигра ключова роля, за да може без прекъсване да захраним нашата икономика и битовите потребители. В момента се работи усилено по увеличаване на количествата подаван газ чрез монтиране на допълнителни компресорни станции.
Това позволява не само България да бъде захранена, но да се пренася газ и към съседни страни на север и на запад от нас“, обясни
Денков.
Тема на срещата в Атина днес е бил и нефтопроводът Александруполис-Бургас, чието значение за захранване на рафинерията в Бургас ще нарасне неимоверно, след като приключи дерогацията за преработка на руски петрол там.
Гръцката страна е заинтересована да построи нефтопровода до края на 2024 г., затова днес са обсъждани възможни трасета и практически стъпки за реализация на проекта.
Гърция е заявила интерес към два енергийни проекта в България – разширението на газохранилището в Чирен и строежа на два нови реактора в АЕЦ „Козлодуй“.
Нашите съседи искат да запазят част от капацитета в Чирен и срещу заплащане да ползват допълнителни обеми газ.
Те са готови да се включат и в изграждането на новите мощности в „Козлодуй“ – като инвеститор или като клиент с дългосрочен договор за покупка на електроенергия.
Гърция вече е започнала да развива железопътните линии, които са от особен интерес за България – към Кулата и към Свиленград.
Подобряването на техническото състояние на железните пътища в тези две посоки би позволило да се пренасят повече товари от България, Румъния, Украйна и Молдова към гръцките пристанища.
Гръцкият премиер Мицотакис е благодарил на колегата си акад. Денков за помощта, която България оказва на съседите си в борбата срещу пожарите там.
България участва за втора поредна година в инициативата на Европейската комисия за предварително разполагане на модули за гасене на горски пожари.
Към момента на терен работят 70 български пожарникари с осем пожарни автомобила и три автомобила за управление на силите и средствата. Те са разположени на летището в Солун.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
