Първото в света подземно хранилище за радиоактивни отпадъци бе открито във Финландия
- Свят
- Текст:
Снимка: ferra.ru
Отпадъците ще се съхраняват стотици години
Финландия ратифицира указ за изграждане на първото в света подземно хранилище за ядрени отпадъци, съобщава Involta.
Хранилището представлява огромен контейнер, изработен от мед, който ще бъде поставен в гранит на дълбочина 400 метра. Трезорът ще бъде разположен на финландския остров Олкилуото.
В съоръжението ще бъдат превозвани отпадъци от цяла Европа, капацитетът на контейнера е 6,5 хиляди тона, които ще се съхраняват няколко години, докато радиационният фон се нормализира.
Според уверенията на еколозите нищо не застрашава околната среда, тъй като хранилището е проектирано по определена технология.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:
В Германия направиха признание за необичайния изход от Втората световна война
Илон Мъск призова властите в САЩ да раздават пари на гражданите
В Швейцария започнаха преговори между Иран, САЩ и Катар
Куба започва мащабна приватизация
САЩ нанесоха удар по кораб, за който се предполага, че е превозвал наркотици
Планираните за днес преговори между САЩ и Иран в Швейцария са отменени
Една четвърт повече свръхбогати в Европа за последните пет години
Над 16 хиляди км: най-дългият в света полет без кацане ще бъде въведен през 2027 г.
Франция е обхваната от екстремна жега
КЕШ клуб
300
3 000
30 000