Кибератаката към „Български пощи“ носи почерка на Руската федерация

Кибератаката към „Български пощи“ носи почерка на Руската федерация Снимка: Български пощи

Това поне твърди ИТ експертът и съветник в кабинета на вицепремиера Константинова - Васил Величков, който подкрепя тезата на председателя на ДАНС Пламен Тончев , че атаката към „Български пощи“ е дошла от Руската федерация

Докладите за състоянието на „Български пощи“ показват, че предишното правителство системно не е осигурявало нужното финансиране на дружеството и последователно го е водило към фалит.

За разходи, направени през 2018-2019 г., държавата недофинансира дружеството с над 36 млн. лв., а мениджмънтът му не е полагал усилия да промени ситуацията.

Това заяви вицепремиерът по ефективно управление Калина Константинова на брифинг.

"Затова днес като принципал поисках оставките на изпълнителния директор и на целия състав на Съвета на директорите на "Български пощи". Твърдо сме решени да спасим дружеството, да измием срама от тяхното име и да ги въведем в XXI век", подчерта Константинова.

През 2021 г. загубите на „Български пощи“ възлизат на 13 млн. лв., въпреки че бизнес планът е бил за печалба от 100 000 лв.

„Никой собственик на компания не би държал на управленска позиция хора, които позволяват загубата на пазарен дял в растящ пазар, какъвто е куриерският“, категорична бе Константинова.

Според направените отчети пощите имат едва 2% пазарен дял от куриерските услуги у нас, не предоставят услугата за доставка до врата и половината от пратките не пристигат навреме.

Вицепремиерът отбеляза също, че „Български пощи“ са 100% държавно предприятие, което има 2973 пощенски станции и над 9000 служители. Годишното финансиране на дружеството е 80 млн. лева.

Константинова изтъкна, че „Български пощи“ са основен приоритет на управлението. В този контекст правителството е разработило стратегия за оздравяване и модернизиране на пощите като вече се работи по изпълнението й. „Подготвихме изцяло нов проект по Плана за възстановяване и устойчивост за 100 млн. лв. и той вече е одобрен.

„Български пощи“ са безценен държавен капитал и на много места те реално са единственото лице на държавата за хората. Навсякъде такава инфраструктура е богатство, което се ползва и развива, а не се разрушава“, посочи вицепремиерът.

Председателят на ДАНС Пламен Тончев обясни, че агенцията е била уведомена за кибератаката от „Български пощи“ на 16 април, но е знаела 12 часа по-рано.

„От дружеството отказаха нашата помощ с мотива, че сами ще се справят с проблема.

Заедно с МВР и Министерството на електронното управление предприехме действия по максимално бързо възстановяване на основните функции на пощите и за установяване на причините, довели до въпросния инцидент“, обясни Тончев.

Според него една от възможните причини за кибератаката е конфликтът между Русия и Украйна.

ИТ експертът и съветник в кабинета на вицепремиера Константинова - Васил Величков потвърди тезата на Тончев, че атаката към „Български пощи“ е дошла от Руската федерация.

„Вирусът и зловредните инструменти имат ясно изразен почерк на произход на Руската федерация, както и използваните техники за проникване и за цялата подготовка на атаката, също носят почерка на Русия“, поясни Величков.
 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: