
Коралите са обречени, дори ако целите на климатичните споразумения бъдат постигнати
- Екология
- Текст:

Те са изследвали така наречените „температурни убежища“: това са относително дълбоко разположени коралови рифове, които са по-малко податливи на разрушителното въздействие от затоплянето на повърхностните слоеве на водата. Поради това те служат като един вид "резерват" за възстановяване на популацията на плитководните корали.
При повишаване на температурата с 1,5°, 90% от такива убежища ще изчезнат, а при повишаване с 2° вече няма да има безопасни зони за коралите.
В същото време да не се превишава прага от 1,5°C всъщност е максималната задача на международните климатични програми и има големи съмнения в постигането на тези цели, тъй като според ООН днес температурата вече се е повишила с 1,1° C спрямо втората половина на 19-ти век и има реален вариант нещата да достигнат 1,5° през следващите десет години.
Според ООН кораловите рифове покриват 0,2% от морското дъно. Но в същото време те са дом на 25% от видовете океанска флора и фауна. Следователно изчезването на коралите ще предизвика верижна реакция и в крайна сметка ще заплаши с гладна смърт половин милиард души в тези страни, които зависят от морските ресурси.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
