През 2022 г. Европейският съюз е увеличил производството на въглища с 5%
- Въгледобив
- Текст:
Снимка: https://pixabay.com/
През 2022 г. страните от Европейския съюз са увеличили производството на въглища с 5% - до 349 млн. тона, сочат данните на статистическата служба на ЕС
А производството на кафяви въглища се е увеличило с 6%, възлизайки на 294 милиона тона.
Германия заема около 44% от общото производство - 131 милиона тона.
Освен това този вид суровина е добиван от Полша (19%), България (12%), Чехия (11%), както и Румъния, Гърция, Унгария, Словения и Словакия.
Производството на антрацит е намаляло почти наполовина до 54,8 милиона тона, в сравнение със 106 милиона тона през 2021 г. Миналата година е добиван само в две страни - в Полша (53 млн. тона) и Чехия (1,8 млн. тона), докато през 1990 г. е добиван в 13 държави.
Общото потребление на въглища от страните от ЕС през миналата година се е увеличило с 2% и е достигнало 454 милиона тона, съобщава още Евростат.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:
Европейското корабоплаване на фокус
Защо в горещините сме по-раздразнителни
Великобритания разкри руска връзка зад най-скъпо струвалата кибератака
Тежка криза във Volkswagen
Apple загуби второто място в класацията на най-големите компании в света
Ирак обмисля излизане от ОПЕК
Китай пусна на вода най-големия в света контейнеровоз, задвижван с метанол
За финансирането на НАТО може да се създаде специална банка
Илон Мъск отново е „само“ милиардер
КЕШ клуб
300
3 000
30 000