
Изчезването на слънчевия "щит" съвпада с разцвета на живота преди 590 милиона години
- Образование
- Текст:

Изследователи от университета в Рочестър са открили доказателства, че магнитната защита на Земята е била "изтъняла", когато първите макроскопични животни са се образували през едиакарския период. В статия, публикувана в списание Communications Earth & Environment, учените предполагат, че флуктуациите в древното магнитно поле на Земята са довели до промени в нивата на кислород, които са били критични за развитието и разпространението на живота.
Още през 2019 г. геофизици, изучаващи магнитни подписи в скали от Канада, съобщиха, че магнитното поле на Земята е отслабнало до най-ниското си ниво преди около 565 милиона години. Това се случва през Едиакарския (геоложки) период, който се свързва с образуването на многоклетъчни организми и който завършва с Камбрийския взрив - рязко увеличаване на броя на откритите фосилни останки.
Британски учени са анализирали кристали от фелдшпат и пироксен от планински анортозит, които са се образували преди 2 милиарда и 500 милиона години. Кристалите съдържат частици, които запазват магнетизация от момента, в който се образуват минералите. Чрез датиране на скалите изследователите начертаха промените в магнитното поле на Земята.
Данните потвърждават, че магнитното поле на Земята по време на едиакарския период е било до 30 пъти по-слабо, отколкото е сега, рекордно ниска стойност, регистрирана на Земята досега. В същото време ултраниската сила на полето се запазва поне 26 милиона години.
Магнитосферата на Земята действа като щит, който предпазва планетата от слънчевата радиация и се смята, че създава благоприятни условия за живот. Но учените предполагат, че слабо магнитно поле в миналото е позволявало на заредени частици от слънчевия вятър да „избиват“ леки водородни атоми и да ги пренасят в космоса. Ако загубата на водород е значителна, в атмосферата се образува повече кислород вместо водни молекули.
Изследователите смятат, че по време на едиакарския период ултраслабото магнитно поле е причинило загубата на водород в продължение на десетки милиони години и е довело до повишено насищане с кислород на атмосферата и повърхността на океана, позволявайки появата на по-напреднали форми на живот. Възстановяването на полето по време на камбрийския период на свой ред позволи животът да процъфтява.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:


Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
