
САЩ откриха в орбита спътник, изгубен преди 25 години
- Авиация и космонавтика
- Текст:

Американски астрономи откриха в орбита около Земята спътника S73-7, за който се смяташе, че е изчезнал безследно от средата на 90-те години на миналия век, съобщава Space.
Обектът е изстрелян през 1974 г. в рамките на космическата програма на ВВС на САЩ и трябваше да стане инфрачервена мишена. Обаче поради неуспешното разполагане спътникът престана да бъде видим за наземните радари.
Професор Джонатан Макдауъл от Харвард-Смитсоновия център по астрофизика отбелязва, че спътникът е трудно откриваем поради нестандартната си конструкция и малкото количество метал, което го прави трудно видим на радарите.
Освен това натрупването на космически отпадъци около Земята значително усложнява процеса на идентифициране на такива обекти.
Сателитът беше забелязан отново благодарение на усилията на анализатор с никнейм 18thSDS, който на 25 април успя да получи нови данни за неговата орбита.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Второ издание на инициативата „Концерти на гарата“

Илон Мъск анонсира роботизирано такси, задвижвано от изкуствен интелект

Китайски филмови студиа ще „върнат“ Брус Лий в киното с помощта на изкуствен интелект

Специалният пратеник на Тръмп помоли Мъск да направи Starlink безплатен в Иран

Нова измама: Карта за обществения транспорт за 6 месеца срещу 5,77 лв. и лични данни

САЩ бомбардираха ядрени обекти в Иран

Идеята за по-устойчиви телефони и таблети е в интерес на потребителите

Ново ефективно лекарство срещу ХИВ
